вгору

Рахунок СГ відкрито за кордоном: чи можна сплачувати податки з такого рахунку?

Суб’єкти господарювання, які знаходяться на обліку в контролюючому органі, можуть сплачувати податки з розрахункових рахунків, відкритих за кордоном, з урахуванням положень бюджетного та податкового законодавства України.

Податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Такі вимоги визначені ч. 4 ст. 45 Бюджетного кодексу України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VІІІ свобода здійснення валютних операцій передбачає, зокрема, право фізичних та юридичних осіб - резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у т. ч. відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.

Крім того, відповідно до п. 16 розд. I Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5 (далі - Положення № 5), розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.

Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку України (п. 23 Положення № 5). 

Отже, кошти за операціями суб’єктів господарювання - резидентів, зокрема, з експорту товарів (послуг) підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України.

Водночас, п. 35.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у національній валюті України, крім випадків, передбачених ПКУ або законами з питань митної справи.

Казначейство для відображення в обліку виконання державного бюджету гривневого еквіваленту надходжень іноземної валюти, що зараховуються на валютні рахунки Казначейства, відкриті в уповноважених банках, та які отримують бюджетні установи України, що функціонують за кордоном, відкриває відповідні бюджетні рахунки за відповідними балансовими рахунками та кодами бюджетної класифікації.

Таким чином, суб’єкт господарювання, у т. ч. нерезидент, який взятий на облік в контролюючому органі, в окремих випадках може сплачувати податки з розрахункових рахунків відкритих за кордоном.

Роз'яснення з цього питання надано на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 129.04.

Більше корисних новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.