вгору

Разова безповоротна допомога виплачена роботодавцем працівнику: що з ЄСВ?

Платниками ЄСВ є роботодавці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контакту) або на інших умовах, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізособою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в ЄДР (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464).

Базою нарахування ЄСВ для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, є сума нарахованої зарплати за видами виплат (основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у т. ч. в натуральній формі), та сума винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

За усталеною практикою структуру заробітної плати визначають (які саме виплати включають до фонду оплати праці, а які ні) за Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5 (далі – Інструкція № 5).

Згідно з пп. 2.3.3 Інструкції № 5 матеріальна допомога, що має систематичний, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), входить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат фонду оплати праці. Тобто на неї ЄСВ нараховується, як на зарплату (22%).

Матеріальна допомога разового характеру, надана роботодавцем окремим працівникам за сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, відноситься до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці (п. 3.31 Інструкції № 5).

До відома! Така допомога включається до виплат, на які не нараховується ЄСВ (п. 14 розд. I Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170).

 

Крім того, матеріальна та благодійна допомога, надана особам, що не перебувають з підприємством у трудових відносинах, також відноситься до інших виплат, що не належить до фонду оплати праці (п. 3.32 Інструкції № 5). Отже, на суми такої допомоги не нараховується ЄСВ.

Таким чином, ЄСВ нараховується лише на матеріальну допомогу, що має систематичний характер, виплачену роботодавцем всім або більшості своїх працівників, з якими тривають трудові відносини. А допомога разового характеру ЄСВ не оподатковується.

Про це нагадали податківці в Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 301.03).

Зверніть увагу! Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ розмір неоподатковуваної ПДФО благодійної допомоги, яка може бути надана, зокрема, роботодавцем, на користь працівника протягом 2018 звітного року, становить 2470 грн. Розрахунок цієї суми здійснюється з прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01.01.2018 р. 1762 грн., помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (абзац 1 пп. 169.4.1 ПКУ). В формі № 1ДФ така неоподатковувана ПДФО допомога відображається за ознакою доходу «169».

Перевищення допомоги над розміром 2470 грн. протягом року підлягає оподаткуванню ПДФО 18% та військовим збором 1,5%. У формі № 1ДФ сума перевищення відображається за ознакою доходу «127». Про це повідомляли податківці.