вгору

Розмір лікарняних та страховий стаж

У разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок хвороби  одним із основних чинників, що впливає на право особи на отримання матеріального забезпечення, є наявність відповідного страхового стажу. Від правильного визначення цього показника залежить як факт призначення допомоги, так і її розмір. У зв’язку з цим важливо чітко розуміти, що входить до складу страхового стажу, яким чином він обчислюється та в яких випадках особа може претендувати на повне або часткове відшкодування втрати заробітної плати за період хвороби. 

Що входить до страхового стажу? 

Визначення страхового стажу має принципове значення при обчисленні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності. Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.03.1999 р. № 1105-XIV (далі – Закон № 1105), страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. Винятки встановлені абз. другим ч. першої ст. 14 Закону № 1105

До страхового стажу зараховуються періоди відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також періоди отримання виплат за окремими видами соцстрахування (крім пенсій, за винятком пенсії по інвалідності) – за умови, що за ці періоди сплачено страхові внески у розмірі не менше мінімального. 

Обчислення страхового стажу здійснюється за даними реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соцстрахування, включно з відомостями про трудову діяльність працівника, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». За періоди до 01.07.2000 р. стаж визначається за нормами раніше чинного законодавства. 

Страховий стаж обчислюється в місяцях. До нього також прирівнюється трудовий стаж, набутий особою до набрання чинності Законом № 1105, а також періоди з 01.01.2016 р., за які, незважаючи на непідлягання страхуванню, особа або роботодавець за неї сплатили єдиний внесок. 

Довідки про страховий стаж 

Пенсійний фонд України надає застрахованим особам можливість доступу до персоналізованої інформації про страховий стаж через вебпортал електронних послуг за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП). 

Дані про стаж відображаються у таких формах довідок: 

  • ОК-5 (доступна лише застрахованій особі) – містить інформацію про нараховану зарплату з 1998 р. та страховий стаж з 01.01.2004 р.; 
  • ОК-7 – відображає зарплату, з якої сплачувався ЄСВ (у межах максимальної бази), з 01.01.2011 р. та відповідний страховий стаж; 
  • Додаток 9 – подає щомісячну інформацію про страховий стаж з урахуванням сплаченого ЄСВ з 01.01.2004 р. 

Залежність розміру лікарняних від тривалості страхового стажу 

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від тривалості страхового стажу та визначається відповідно до ст. 17 Закону № 1105

  • 50% середньої зарплати – при стажі до 3 років; 
  • 60% – при стажі від 3 до 5 років; 
  • 70% – при стажі від 5 до 8 років; 
  • 100% – при стажі понад 8 років. 

Окремо законодавством передбачено повну (100%) оплату листків непрацездатності незалежно від тривалості страхового стажу для певних категорій осіб, зокрема: 

  • осіб, віднесених до 1–3 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 
  • одного з батьків або особи, яка їх замінює, у разі догляду за дитиною до 14 років, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи; 
  • ветеранів війни, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих Захисників і Захисниць України; жертв нацистських переслідувань; 

На період карантину, встановленого КМУ, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із самоізоляцією, обсервацією чи перебуванням у медзакладах через особливо небезпечні інфекції виплачується у розмірі 50% середньої зарплати, незалежно від страхового стажу. 

Винятки становлять медпрацівники, фахівці з реабілітації та працівники/гіг-спеціалісти резидентів Дія Сіті, яким допомога виплачується у 100% розмірі або відповідно до фактично сплачених внесків. 

До відома! Допомога по вагітності та пологах згідно зі ст. 19 Закону № 1105 надається у розмірі 100% середньої зарплати і не залежить від тривалості страхового стажу.  

Отже, правильне визначення та облік страхового стажу є визначальним чинником для забезпечення своєчасної та повної виплати допомоги у разі тимчасової непрацездатності. 

Про це повідомлено на сторінці у фейсбук Південного міжрегіонального управління Мін’юсту (м. Одеса).