вгору
05.04.2023
Згідно з ч. першою ст. 1130 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юрособи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.
Вкладом учасника вважається все те, що він вносить у спільну діяльність (спільне майно), в т. ч. грошові кошти, інше майно, професійні та інші знання, навички та вміння, а також ділова репутація та ділові зв’язки. Це визначено ч. першою ст. 1133 ЦКУ.
Ведення бухгалтерського обліку спільного майна може бути довірено одному з учасників (ч. друга ст. 1134 ЦКУ).
Водночас згідно з пп. 14.1.139 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юрособи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності.
Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податків.
Відповідно до абз. другого п. 1 ч. першої ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) платниками ЄСВ є роботодавці:
Тобто, такі платники ЄСВ є страхувальниками (в розумінні п. 10 ч. першої ст. 1 Закону № 2464) для наведеного вище переліку застрахованих осіб.
Застрахована особа – це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку ЄСВ (п. 3 ч. першої ст. 1 Закону № 2464).
Так, ч. другою ст. 6 Закону № 2464 визначено, що платник ЄСВ зобов’язаний, зокрема:
Форма, за якою подається звітність про нарахування ЄСВ у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Передача платниками ЄСВ своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків сплати головою сімейного фермерського господарства внесків за себе і членів такого господарства. Це передбачено ч. дев’ятою ст. 25 Закону № 2464.
Отже, учасники договору про спільну діяльність без утворення юрособи є страхувальниками виключно для своїх застрахованих осіб та відповідно окремими платниками ЄСВ.
Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 201.01.
Додатково на цю тему читайте матеріал Договір про спільну діяльність: що необхідно знати? у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.