вгору

Списання безнадійного податкового боргу під час війни

Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджений наказом Мінфіну від 28.07.2022 р. № 220 (далі - Порядок). Докладніше про Порядок ми писали тут.

Так, згідно з п. 2 розд. ІІ Порядку, безнадійним податковим боргом є:

  • податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв’язку з недостатністю майна банкрута;
  • податковий борг фізичної особи, яка визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом;
  • податковий борг померлої фізичної особи у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом;
  • податковий борг фізичної особи, яка понад 720 днів перебуває у розшуку;
  • податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений п. 102.4 Податкового кодексу України (далі - ПКУ);
  • податковий борг платника податків, що виник внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які підтверджуються сертифікатом про форс-мажорні обставини, виданим ТПП України або уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами;
  • податковий борг платника податків, щодо якого до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис про його припинення на підставі рішення суду;
  • податковий борг банку, щодо якого наявне рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

Також, згідно зі ст. 97 ПКУ безнадійним вважається борг, що залишився непогашеним після ліквідації платника податків, не пов’язаної з банкрутством. Порядок списання такого податкового боргу визначено постановою Кабміну «Про затвердження Порядку списання непогашених грошових зобов’язань або податкового боргу після ліквідації платника податків, не пов’язаної з банкрутством» від 27.12.2010 р. № 1231.

! Списання безнадійного податкового боргу здійснюється за результатами розгляду документів, наданих платником податків, виключно територіальним органом ДПС, в якому такий платник перебуває за основним/неосновним місцем обліку.

За результатами розгляду документів, необхідних для підтвердження безнадійності податкового боргу, керівник (його заступник або уповноважена особа) територіального органу ДПС за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком до Порядку.

У випадку передбаченому пп. 6 п. 2 розд. II Порядку платник податків звертається до територіального органу ДПС з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.

Важливо! До заяви обов’язково додається Сертифікат.

За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник або уповноважена особа) територіального органу ДПС за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком до Порядку.

Структурний підрозділ територіального органу ДПС, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем кварталу (абз. перший п. 6 розд. ІІІ Порядку).

Враховуючи комплексну дію законодавчих норм, з 18 березня 2020 року (у т. ч. у період воєнного стану) податковими органами визнається безнадійним та списується податковий борг, строк давності (1095 днів) щодо якого минув до 17 березня 2020 року включно. Списання за іншими підставами здійснюється згідно з відповідними положеннями Порядку (п. 102.9 ПКУ та пп. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Про це повідомили податківці Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП.

Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.