вгору

У яких випадках прибуток КІК звільняється від оподаткування?

Скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії (КІК) не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов: 

а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та  

б) виконується будь-яка з таких умов: 

  • КІК фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні (18%), визначену п. 136.1 ПКУ, або є меншою за таку ставку не більше ніж на п’ять відсоткових пунктів, або 
  • частка пасивних доходів КІК становить не більше 50% загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел. 

Це передбачено вимогами пп. 39-2.4.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

У разі якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50% загальної суми доходів КІК із всіх джерел, для цілей застосування ст. 39-2 ПКУ такі доходи визнаються активними, за умови що КІК: 

  • фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів; 
  • має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо). 

Ефективна ставка податку на прибуток підприємств розраховується шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності за відповідний календарний рік та множення на 100%. 

Незалежно від виконання умов, передбачених пп. 39-2.4.1 ПКУ, скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо виконується будь-яка з таких умов: 

  • загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 млн. євро на кінець звітного періоду (пп. 39-2.4.2.1 ПКУ); 
  • КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. Перелік бірж та вимоги до визнання акцій (часток) публічних компаній такими, що перебувають в обігу на зазначеній фондовій біржі, встановлюються КМУ (пп. 39-2.4.2.2 ПКУ). 

Таке звільнення поширюється на всі КІК, включені до консолідованої фінансової звітності такої публічної КІК, а також на інші іноземні компанії, пов’язані з публічною КІК в частині дивідендів, які походять від такої публічної КІК. 

Якщо КІК, яка підлягає звільненню, виплачує дивіденди іншій КІК, що не є публічною компанією, ці дивіденди враховуються при розрахунку скоригованого прибутку на загальних підставах. 

Якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування за ПКУ, контролююча особа не повинна розраховувати скоригований прибуток КІК (пп. 39-2.4.3 ПКУ). 

Контролююча особа може добровільно відмовитись від звільнення від оподаткування прибутку КІК, подавши заяву у довільній формі одночасно з поданням звіту про КІК (пп. 39-2.4.4 ПКУ). 

Про це повідомили податківці ДПС у Дніпропетровській області. 

Нагадаємо, звіт про КІК з додатками зручно подати у програмі M.E.Doc (ідентифікатор форми - J/F0108701).  

Про зміни щодо застосування штрафів до контролерів КІК, про те, що за неподання звітності КІК під час воєнного стану штрафи не скасовуються, а лише відтерміновуються, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.