вгору
18.06.2019
Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Це визначено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. № 108 (далі – Закон № 108).
Своєчасність одержання заробітної плати – це конституційне право громадян (ст. 43 Конституції України).
Відповідно до ст. 24 Закону № 108 терміни виплати зарплати встановлюються підприємствами, організаціями, установами самостійно в колективному договорі або в нормативному акті роботодавця з дотриманням норм законодавства.
Строки виплати зарплати
Зарплата має виплачуватись не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів (далі – к. д.), та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Про це роз’яснило Мінсоцполітики листом від 23.07.2018 р. № 1305/0/101-18/28.
Отже, виплата заробітної плати здійснюється не рідше 2 разів на місяць, а роботодавець може виплачувати заробітну плату і 3 рази на місяць.
Першою половиною місяця вважаються 15 к. д. з 1 по 15 число, а другою половиною – з 16 по 30 (31). Тобто, зарплата за першу половину місяця (аванс) має виплачуватись в період не пізніше з 16 по 22 число, а за другу половину – з 1 по 7 число. Наприклад, дата виплати авансу 16 число, а зарплати за другу половину місяця - 1 число; дата виплати авансу 22 число, а за другу половину – 6 число тощо.
До відома! Конкретні терміни виплати зарплати встановлюються підприємствами, організаціями, установами самостійно в колективному договорі або іншому нормативному акті роботодавця.
Зважте на те, що якщо день виплати зарплати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні (ч. 2 ст. 24 Закону № 108). При цьому, наступна виплата зарплати буде проводитись у дні, визначені колективним договором або іншим нормативним актом роботодавця. Підстава для виплати зарплати за фактично відпрацьований час – табель обліку робочого часу за звітний місяць (з 1 по 15 та з 16 по 31 число).
Відмова від авансу
В окремих випадках працівник може (з будь-яких особистих підстав) відмовлятись отримувати аванс, але роботодавець повинен її депонувати у встановленому законодавством порядку.
Важливо! Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці (ч. 5 ст. 97 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП).
Підсумуємо: виплата зарплати мінімум двічі на місяць є обов’язком роботодавця, який повинен додержуватись встановлених строків виплати, незалежно від згоди працівника отримувати зарплату один раз на місяць. Допущення існування заборгованості зі виплати зарплати є недопустимим.
Відповідальність за порушення встановлених строків виплати зарплати
За порушення встановлених строків виплати зарплати для роботодавців передбачено штраф у розмірі 3 МЗП (у 2019 р. – 12 519 грн) відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП. Зазначені штрафи є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій за гл. 27 Господарського кодексу України.
Такий штраф застосовується незалежно від кількості працівників, яких стосується таке правопорушення (лист Держпраці від 04.01.2017 р. № 54/4.1/4.1-ДП-17).
Штрафні санкції, передбачені трудовим законодавством, сплачуються на підставі постанови про накладання штрафних санкцій у добровільному порядку протягом одного місяця з дня винесення постанови.
У разі несплати протягом визначеного строку штрафу у добровільному порядку, стягнення відбувається органами виконавчої служби України без судового рішення про стягнення такого штрафу. Наслідками невиконання постанови про накладання штрафів у добровільному порядку може бути накладання арештів на рахунки та майно суб’єктів господарювання з подальшою можливою реалізацією такого майна через державні торги та списанням коштів, які містяться на рахунках суб’єкта господарювання для погашення заборгованості.
Адміністративна відповідальність
За порушення встановлених термінів виплати зарплати або виплату її не в повному обсязі передбачено адміністративну відповідальність – штраф на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності та на ФОПів:
Кримінальна відповідальність
За безпідставну невиплату зарплати більше ніж за один місяць, яка вчинена умисно керівником підприємства незалежно від форми власності, передбачена кримінальна відповідальність у виді штрафу – від 500 до 1000 НМДГ або виправних робіт на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України, далі – ККУ).
Якщо відповідне порушення було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачено накладання штрафу від 1000 до 1500 НМДГ або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ч. 2 ст. 175 ККУ).
Про це нагадало ГУ Держпраці у Дніпропетровській області.
Нагадуємо нашим користувачам, для розрахунку та нарахування заробітної плати, обліку та управління персоналом у програмі М.E.Doc спеціально створений модуль M.E.Doc.Зарплата. З його допомогою ви зможете: вести особисті картки та розрахункові листи працівників та зберігати їх, нараховувати зарплату з урахуванням графіка роботи, формувати документи для переводу виплат на особисті рахунки, автоматично формувати зарплатну звітність (1ДФ, 1ПВ, ЄСВ) на підставі зарплатних даних.
Коли слід виплачувати зарплату, якщо строк її виплати збігається з вихідним чи неробочим днем – читайте у Блозі бухгалтера.