вгору

Відновлено е-декларування держслужбовців

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 р. № 3384-ІХ (далі – Закон). 

Законом відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. 

НАЗК проінформувало, що Закон про відновлення декларування, суттєво зменшив (приблизно на 50 тисяч) кількість декларантів у державних та комунальних підприємствах, закладах, установах, організаціях – юридичних особах публічного права (далі – ЮОПП).  

Відтак до декларантів із числа посадових осіб ЮОПП належать: 

  • голови та члени наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу,  комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії); 
  • ліквідатор; 
  • керівник, заступник керівника; 
  • головний бухгалтер; 
  • корпоративний секретар; 
  • особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу та її заступники; 
  • члени іншого органу управління (крім консультативного). 

Тобто декларантами у ЮОПП залишилися лише топпосадовці. 

Всі інші керівники нижчого за ієрархією рівня (структурних підрозділів) та інші працівники ЮОПП, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, зокрема, керівники підрозділів закупівель, більше не повинні подавати декларації будь-якого виду (у т. ч. декларації при звільненні та щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 роки). 

Якщо ж працівник ЮОПП є декларантом за іншою посадою/статусом, визначеним у ст. 3 Закону (наприклад є депутатом місцевої ради), то він зобов’язаний подати всі передбачені Законом декларації. 

Декларації, які під час дії воєнного стану були добровільно подані особами, які з 12 жовтня 2023 року більше не є суб’єктами декларування, зберігаються у Реєстрі декларацій упродовж п’яти років. 

Як зазначено на сайті ВРУ, для низки осіб-декларантів (військових, причетних до оборони країни, осіб, які перебувають на окупованих територіях або де ведуться активні бойові дії, тих, хто перебуває на лікуванні внаслідок поранення тощо, а також членів сімей зазначених осіб) відтерміновано обов’язок подачі декларацій – не пізніше 90 днів після зміни умов, які надають право на відтермінування. 

Разом з тим, декларації подаватимуться особами, які проходять військову службу на посадах міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, місцевих органів влади, на посадах в апаратах міністерств, військово – лікарських комісій, територіальних центрів комплектування, беруть участь у закупівлях в сфері оборони або відряджені на такі посади. 

Особи, які під час дії воєнного стану вже подали декларації за 2021 - 2022 роки, мають право письмово звернувшись до Національного агенства з питань запобігання корупції, протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом, подати виправлені декларації за ці періоди один раз упродовж 30 календарних днів (з дня відкриття доступу).