вгору

Використання РРО учасниками платіжних систем

23.07.2020

НБУ постановою від 01.07.2020 №92 вніс зміни до Положення про порядок реєстрації платіжних систем, учасників платіжних систем та операторів послуг платіжної інфраструктури, затвердженого постановою НБУ від 04.02.2014 № 43.

У зв’язку з цим, починаючи з 11.07.2020 року, вимоги цього Положення щодо реєстрації учасників - резидентів платіжних систем, платіжними організаціями (як резидентів, так і нерезидентів), поширюються на операторів поштового зв'язку, які отримали ліцензію НБУ на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків.

Небанківські фінансові установи та оператор поштового зв'язку, які отримали ліцензію НБУ на переказ коштів у національній валюті України без відкриття рахунку, зобов'язані виконувати вимоги Інструкції щодо здійснення операцій з переказу готівки в національній валюті через пункти надання фінансових послуг та із застосуванням платіжних терміналів та програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі - ПТКС), а також щодо оформлення касових документів (пп.5-1 п.2 р. І Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою НБУ від 25.09.2018 № 103).

Нагадуємо, згідно з п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР (далі – Закон №265), суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

·   проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно із п. 2 ст. 9 Закону № 265 РРО та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням ПТКС, за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Статтею 2 Закону № 265 визначено, що розрахунковий документ – документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Вимоги до розрахункових документів визначені Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Про це повідомив Офіс великих платників податків ДПС.

Про нову форму фіскальних чеків читайте у Блозі бухгалтера, в розділі Інформер програми M.E.Doc, а також на Telegram-каналі.