вгору

Воєнний стан: особливості нарахування і сплати штрафних санкцій та пені

Податківці ГУ ДПС у Дніпропетровській області звертають увагу на наступне:

1. У разі самостійного виправлення платником податків помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, платники податку звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та пені.

2. Починаючи з 27.05.2022 і на період дії воєнного стану «карантинний» мораторій щодо незастосування штрафних санкцій, зокрема за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податків, зборів, платежів, не застосовується.

Відповідно, платники податків не звільняються від застосування до них штрафних санкцій за неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності (ст. 120 ПКУ), за несплату узгодженої суми грошового зобов’язання (ст. 124 ПКУ), за заниження податкового зобов’язання (ст. 123 ПКУ), у тому числі за звітні (податкові) періоди, які припадають до 24 лютого 2022 року, з урахуванням умов, за яких платники у період до припинення або скасування воєнного стану на території України звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання своїх податкових обов’язків, визначених пп. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Разом з цим, у разі дотримання платниками податків термінів подання податкової звітності, але недотримання термінів сплати податкових (грошових) зобов’язань на підставі такої своєчасно поданої звітності, до платників податків застосовуються штрафні санкції відповідно до п. 124.1 ПКУ та не застосовуються – відповідно до п. 120.1 ПКУ та навпаки.

3. Податкові повідомлення-рішення, якими були визначені штрафні (фінансові) санкції та/або пеня за несвоєчасне виконання податкових обов’язків щодо подання звітності і строків сплати податків та зборів, з урахуванням граничних строків, визначених до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 року № 2836-ІХ, вважаються скасованими (відкликаними) з 03.01.2023 року.

Більш докладно про це читайте у інформаційному матеріалі ДПСУ «Воєнний стан: особливості звітування та сплати податків».

Про відповідальність за несвоєчасне виконання податкових обов’язків протягом війни читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.