вгору

За які землі не потрібно сплачувати єдиний податок 4 групи: Закон № 3050

Нагадуємо, 06.05.2023 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 р. № 3050-ІХ (далі – Закон № 3050).

Законом змінено механізм визначення переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі – Перелік територій). Згідно з Законом Перелік територій визначається у встановленому КМУ порядку (п. 292-1.1, п. 10 підрозд. 8 та пп. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України; далі – ПКУ).

Постанова КМУ від 06.12.2022 р. № 1364 (далі – Постанова № 1364) визначає деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Зокрема, п. 1 Постанови № 1364 визначається орган виконавчої влади (Мінреінтеграції), якому делегуються повноваження щодо затвердження переліку територій, а також визначаються складові переліку територій, вимоги до формату територій, за якими ці території відображаються у переліку, та затверджена форма переліку територій.

Враховуючи зазначене, у контексті Закону № 3050 Постанова № 1364 може вважатися такою, що встановила порядок визначення переліку територій.

У зв’язку з цим Перелік територій, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 р. № 309 (далі – Наказ № 309), може застосовуватися при справлянні єдиного податку 4 групи на відповідних територіях.

Закон № 3050 врегулював питання встановлення місцевих податків та/або зборів та/або надання податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження органи місцевого самоврядування. На таких територіях рішення мають право приймати відповідні військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації (зміни до п. 12.3 ПКУ).

Відповідно до пп. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не нараховується та не сплачується єдиний податок 4 групи з площі сільгоспугідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільгосптоваровиробника або надана йому у користування, у т. ч. на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями рф:

  • 2022 рік з 1 березня за податкові періоди, коли на територіях, на яких розташовані такі сільгоспугіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями рф, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації рф (крім територій, на яких ведення активних бойових дій або тимчасової окупації рф завершені до 1 травня 2022 р., оскільки на них не поширюється дія пп. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);
  • 2023 рік – за податкові періоди, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями рф, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації рф.

Як виняток, пп. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не поширюється на зазначені земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведення активних бойових дій або тимчасової окупації рф завершені до 1 травня 2022 р.

Для цілей справляння єдиного податку 4 групи у 2022 році Наказ № 309 застосовується у частині наявності певної території у Переліку територій, затвердженого Наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами). Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації не враховуються.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації у 2023 році визначаються відповідно до даних Переліку територій, затвердженого Наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами).

Увага! Наказом № 309 у розд. І затверджені території можливих бойових дій (частина перша) та території активних бойових дій (частина друга), у розд. ІІ затверджені тимчасово окуповані рф території України. Отже, для цілей справляння єдиного податку 4 групи відповідно до пп. 69.33 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ застосовується тільки перелік територій активних бойових дій та тимчасово окупованих рф.

Також Закон № 3050 (п. 292-1.1 ПКУ) визначає особливості оподаткування єдиним податком 4 групи за земельні ділянки, які:

  • перебувають у консервації;
  • забруднені вибухонебезпечними предметами;
  • непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.

Не нараховується та не сплачується єдиний податок 4 групи:

1) за земельні ділянки, що перебувають у консервації:

підстава (наявність всіх перелічених складових): - рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що здійснює розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, про затвердження робочого проєкту землеустрою щодо консервації земельної ділянки;
період звільнення:

землі державної та комунальної власності – з першого числа місяця, в якому прийнято рішення, до останнього числа місяця, в якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями Держземкадастру;

землі приватної власності – з дня внесення відомостей до Держземкадастру про заходи щодо охорони земель і ґрунтів до останнього числа місяця, в якому завершуються заходи щодо охорони земель і ґрунтів згідно з відомостями Держземкадастру.

2) за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами:

підстава: - обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності.
період звільнення: з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки до останнього числа місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

3) за земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих рф, забруднені вибухонебезпечними предметами:

підстава (наявність всіх перелічених складових):

- затверджений Перелік територій;

- рішення органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки на підставі заяви платника податків;

- заява платника до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами, на підставі якої прийнято рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів;

період звільнення: з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у т. ч. коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території) до останнього числа місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання.

4) за земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами:

підстава (наявність всіх перелічених складових):

- рішення сільської, селищної міської ради, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяви платника податків;

- заява платника до сільської, селищної міської ради, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації, на підставі якої прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів;

період звільнення:

з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття рішення, до останнього числа місяця, на який припадає дата, що наступає раніше:

- або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до прийнятого рішення (у т. ч. з урахуванням змін, внесених до такого рішення);

- або дата скасування відповідного рішення,

- або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності,

- або визнання земельної ділянки придатною для використання.

На рішення, прийняті на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх засмічення вибухонебезпечними предметами, не поширюються вимоги щодо заборони встановлення або прийняття рішень про встановлення пільг (відповідно до змін, внесених до пп. 12.3.7 ПКУ).

Про це повідомила пресслужба ДПСУ.

Про звільнення від сплати податку на нерухомість за знищене та пошкоджене майно та про те, за які землі не потрібно сплачувати земельний податок та оренду відповідно до Закону № 3050, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.