вгору

Застосування РРО: що змінилося?

20.05.2020

Нагадуємо нашим користувачам, що запроваджено низку новацій у сфері застосування РРО.

Йдеться при прийняті Закони України «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р. № 128-ІХ  (далі – Закон № 128) та «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р. № 129-ІХ (далі – Закон № 129).

Що передбачено?

1. Суб’єктам господарювання буде дозволено при здійсненні готівкових розрахунків із споживачами застосовувати програмні РРО, в якості яких можливо буде застосовувати будь-який пристрій (смартфон, планшет, комп’ютер тощо). Програмний РРО за допомогою спеціального програмного забезпечення може фіскалізувати розрахункові операції на сервері ДПС.

2. Запроваджується механізм компенсації споживачу коштів, сплачених за придбаний товар (послугу), якщо такому споживачу було надано розрахунковий документ, інформація щодо якого відсутня в базах даних ДПС (далі – механізм «Кешбек»).

Отже, якщо споживачу надано касовий чек РРО, інформація про який відсутня на сервері ДПС, споживач має право звернутися до контролюючого органу про порушення суб’єктом господарювання порядку проведення готівкових розрахунків. У разі їх підтвердження, він матиме можливість отримати з бюджету як компенсацію 100% вартості придбаного товару, який йому було реалізовано з порушенням вимог чинного законодавства.

Механізм «Кешбек» запроваджується, в першу чергу, для боротьби з «нефіскальними» чеками, коли окремими несумлінними платниками споживачам надаються чеки, які не є фіскальними, проте на вигляд схожі на фіскальні чеки.

3. Впроваджується обов’язкове застосування РРО фізособами-підприємцями, які є платниками єдиного податку 2 та 3 групи, при здійсненні готівкових розрахунків із споживачами.

Також впроваджується обов’язок застосування РРО для підприємців-єдинників 2 та 3 групи, які провадять певні ризикові види діяльності (продаж товарів (надання послуг) через мережу Інтернет, торгівля ювелірними виробами та побутовими виробами з дорогметалів, дорогкаміння, діяльність турагентств, туроператорів, готелів тощо, реалізацію текстилю (крім реалізації за готівку на ринках).

4. Збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій за незастосування РРО або застосування із порушенням встановлених вимог. Зверніть увагу, що ніяких додаткових штрафів до вже передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР  (далі – Закон № 265) не встановлюється.

5. Обов’язок суб’єктів господарювання проводити розрахункові операції через РРО та програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування та цін товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів (до цього було тільки для пального).

У разі проведення розрахункових операцій через РРО та/або програмні РРО без використання режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості, відповідно до п. 7 ст. 17 Закону № 265 до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у розмірі 300 нмдг (5100 грн).

Відтерміновано запровадження відповідних новацій

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-ІХ (далі – Закон № 533) було перенесено терміни набуття чинності відповідними нормами Закону № 128 і Закону № 129.

 Так, відповідно до пп. 4 та 5 розділу І Закону № 533 набрання чинності   Законами  № 128 та № 129 відтерміновується:

  • з 19.04.2020 до 01.08.2020 – можливість застосування програмних РРО і збільшення розміру штрафних (фінансових) санкцій;
  • з 01.10.2020 до 01.01.2021 – запровадження механізму «Кешбек» та обов’язок застосування РРО фізособами-єдинниками 2 та 3 груп, які провадять ризикові види діяльності;
  • з 01.01.2021 до 01.04.2021 – обов’язок застосування РРО усіма фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку другої та третьої груп.

Про це нагадали податківці.

Про відтермінування ключових дат обов’язкового запровадження РРО та застосування програмних РРО при валютно-обмінних операціях читайте у Блозі бухгалтера та в Інформері програми M.E.Doс, а також на нашому Telegram-каналі.