вгору

Зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії: як реалізувати свої права щодо звільнення від оподаткування?

До відома наших читачів! У зв’язку з прийняттям Закону України від 11.04.2023 р. № 3050-ІХ (далі – Закон № 3050) було підготовлено роз’яснення щодо нововведень у частині плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та єдиного податку 4 групи (листи ДПС України від 22.05.2023р. № 11588/7/99-00-04-01-04-07 та від 08.06.2023 р. № 13165/7/99-00-04-03-03-07). 

ДПС України листом від 06.03.2024 р. № 6292/7/99-00-04-01-04-07 продовжує роз’яснення нововведень Закону № 3050, зокрема, стосовно реалізації прав та можливих дій платників податків для вирішення проблемних питань, пов’язаних зі справлянням податків на територіях, які зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії рф. 

Щодо плати за землю 

Податковим кодексом України (далі – ПКУ) визначено підстави для ненарахування плати за землю не тільки за земельні ділянки, що знаходяться на території активних бойових дій та тимчасово окупованих територіях. 

Не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата) за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами (пп. 283.1.9, п. п. 283-1.2, 288.8 ПКУ). 

Період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання. Це визначено п. 283-1.2 ПКУ. 

Правові та організаційні засади здійснення протимінної діяльності в Україні визначено в Законі України «Про протимінну діяльність в Україні» від 06.12.2018 р. № 2642-VІІІ (далі – Закон № 2642). Згідно з п. 10 ч. першої ст. 1 Закону № 2642 оператори протимінної діяльності – це уповноважені підрозділи центральних органів виконавчої влади, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, у т.ч. міжнародні та іноземні, що залучаються до проведення заходів у сфері протимінної діяльності. 

Відповідно до п. 2 Порядку ведення обліку операторів протимінної діяльності, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2021 р. № 1150, облік операторів протимінної діяльності ведеться секретаріатом Національного органу з питань протимінної діяльності. 

Виконавці заходів у сфері протимінної діяльності набувають статусу операторів протимінної діяльності з моменту отримання відповідно до чинного законодавства сертифіката відповідності процесів з протимінної діяльності, які здійснює оператор протимінної діяльності (ч. друга ст. 28 Закону № 2642). 

За повідомленням ГУ протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки МОУ в Україні вже сертифіковано 18 операторів протимінної діяльності. 

Заявка для розмінування території подається до Міноборони. 

Щоб подати заявку на гуманітарне розмінування (про замінування або підозру замінування полів, а також у разі виявлення підбитої або покинутої техніки, снарядів, які не розірвались, або їхніх уламків тощо) потрібно зайти на сайт Military.feodal.online та авторизуватися за номером телефону. 

До відома! Визнання земельних ділянок забрудненими вибухонебезпечними предметами ПКУ передбачено, у т. ч. для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих рф. 

Для таких земельних ділянок інший порядок визнання їх забрудненими вибухонебезпечними предметами – з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території, за умови подання платником плати за землю до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяви про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією та/або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (абз. четвертий п. 283-1.2 ПКУ). 

За наявності таких земельних ділянок, для реалізації свого права на звільнення від сплати плати за землю СГ має надати заяву до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово- цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами. 

На підставі такої заяви орган місцевого самоврядування, військова адміністрація або військово-цивільна адміністрація має прийняти рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо земельної ділянки (далі – Рішення) (пп. 283.1.9, п. 288.8 ПКУ). 

Зазначаємо, що в частині земельного податку за такі земельні ділянки п. 283-1.2 ПКУ визначено, що підставою для ненарахування земельного податку є дані Держземкадастру. 

Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджений постановою КМУ від 17.10.2012 р. №1051 (далі – Порядок № 1051). 

Також не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата) за земельні ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (п. п. 283.2, 283-1.3, 288.8 ПКУ). Для таких земельних ділянок підставою для звільнення від оподаткування є Рішення, що приймається на підставі заяви платника податків. 

Тобто, за наявності таких земельних ділянок до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації має бути подана заява платника про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами. 

Період, протягом якого плата за землю не нараховується – з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття Рішення, до останнього числа місяця, на який припадає дата, що настає раніше, або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та/або зборів відповідно до прийнятого Рішення (у т. ч. з урахуванням змін, внесених до такого Рішення), або дата скасування відповідного Рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності чи визнання земельної ділянки придатною для використання. 

Водночас повідомляємо, що постановою КМУ від 19.12.2023 р. № 1333 затверджено Порядок подання інформації щодо рішень про встановлення податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. 

Щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки 

Згідно з пп. 69.22 підрозд. 10 розд. XX ПКУ за знищені та пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, податок на нерухомість не нараховується та не сплачується на підставі даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Реєстр майна). 

Порядок ведення Реєстру майна затверджено постановою КМУ від 13.06.2023 р. № 624. 

Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – інформаційне повідомлення) затверджений постановою КМУ від 26.03.2022 р. № 380 (далі – Порядок № 380). 

Інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру майна: 

1) самостійно фізособою чи представником юрособи: 

  • засобами Порталу Дія у порядку, визначеному п. п. 6 і 7 Порядку № 380; 
  • з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку, визначеному п. 6 Порядку № 380; 

2) через адміністратора ЦНАП або нотаріуса у порядку, визначеному п. 8 Порядку № 380. 

Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізособи або місцезнаходження юрособи. 

У п. 5 Порядку № 380 наведений перелік даних, які мають бути у інформаційному повідомленні. 

Стосовно об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, у т. ч. їхніх часток, які внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання/використання за цільовим призначенням (відповідно) та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, на підставі повноважень, наданих пп. 69.22 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, органи місцевого самоврядування, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації мають право: 

  • встановлювати ставки податку на нерухомсть в розмірі, меншому за розмір податку, встановленого рішенням відповідного органу місцевого самоврядування для певного типу об’єктів нерухомого майна, що сплачується на відповідній території; 
  • звільняти від сплати податку на нерухомість. 

Платники податку на нерухомість можуть звернутися до органів місцевого самоврядування або військових/військово-цивільних адміністрацій стосовно встановлення ставки податку для власних об’єктів нерухомості. 

Щодо єдиного податку 4 групи 

Площі земельних ділянок, що забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не є об’єктом оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку 4 групи на період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, або на період, коли земельні ділянки були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами (абз. третій п. 292-1.1 ПКУ). 

Період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (абз. сьомий п. 292-1.1 ПКУ). 

Для земельних ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих рф, період, коли земельні ділянки визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація, на відповідній території (у т. ч. коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платником податку заяви до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельної ділянки, зазначеної у такій заяві, та завершується останнім числом місяця, в якому такі земельні ділянки визнані придатними для використання (абз. восьмий п. 292-1.1 ПКУ). 

Період, коли земельні ділянки визнаються потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяви платника податків, та завершується останнім числом місяця, на який припадає дата, що настає раніше, – або останній день строку, на який надано пільгу зі сплати місцевих податків та зборів відповідно до прийнятого рішення (у т. ч. з урахуванням змін, внесених до такого рішення), або дата скасування відповідного рішення, або дата початку обстеження земельної ділянки операторами протимінної діяльності, або дата визнання земельної ділянки придатною для використання (абз. десятий п. 292-1.1 ПКУ). 

Отже, з метою виключення з об’єкта оподаткування єдиним податком 4 групи земельних ділянок, які були забруднені/визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, платнику податків необхідно подати заяву до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації та військово-цивільної адміністрації гро потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами та отримати від такого органу прийнятого рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів щодо земельної ділянки та відповідно звернутися до оператора протимінної діяльності, яким буде розпочато обстеження земельної ділянки. 

Зверніть увагу також на Орієнтовну схему дій юридичних осіб щодо отримання підстав для ненарахування та несплати плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України. 

Про це інформує ГУ ДПС у Полтавській області. 

Про те, за які землі не потрібно сплачувати єдиний податок 4 групи: Закон № 3050 та про звільнення від сплати податку на нерухомість за знищене та пошкоджене майно читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.