вгору

Зміна засновників юрособи: чи потрібно повідомляти ДПС?

Відповідно до п. 66.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є, зокрема: 

  • інформація органів держреєстрації; 
  • документально підтверджена інформація, що надається платниками податків. 

Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном. Це визначено у п. 66.2 ПКУ. 

При виникненні змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік згідно з гл. 6 ПКУ, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР), та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов’язаний подати контролюючому органу, в якому він обліковується, уточнені документи протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів (п. 66.5 ПКУ). 

Згідно з п. 8 ч. другої ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»  від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі – Закон № 755) в ЄДР містяться дані, зокрема, про перелік засновників та учасників (крім учасників громадських організацій, акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, частки яких обліковуються в обліковій системі часток, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, благодійних фондів та політичних партій) юрособи: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновником є фізособа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновником є юрособа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв’язку з державною реєстрацією. 

Порядок внесення змін до облікових даних платників податків встановлено розд. ІХ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588). 

Згідно з п. 9.2 Порядку № 1588 у разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік, крім змін, які вносяться до ЄДР, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов’язаний протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів подати до контролюючого органу уточнені документи в такому самому порядку, як і при взятті на облік. Додаткова реєстраційна заява за формою № 1-ОПП подається з позначкою «Зміни» або за формою № 1-ОПН – з позначкою «Перереєстрація/зміни». 

Отже, стосовно платників податків, відомості про яких включаються до ЄДР, інформація про зміну засновників оновлюється в контролюючих органах на підставі відомостей, отриманих від держреєстратора, в порядку, визначеному Законом № 755. 

Щодо платників податків, відомості про яких не включаються до ЄДР, інформація про зміну засновників оновлюється на підставі уточнених документів та заяви за формою № 1-ОПП з позначкою «Зміни» або за формою № 1-ОПН – з позначкою «Перереєстрація/зміни». 

Про це інформує ГУ ДПС в Одеській області. 

Нагадуємо нашим користувачам, що форму 1-ОПП (ідентифікатор форми J1312105) та форму 1-ОПН (ідентифікатор J1315404) зручно подати у М.E.Doc. 

Матеріал Перереєстрація юрособи у разі зміни місцезнаходження в межах одного району: що необхідно знати? читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.