вгору

Звільнення за власним бажанням під час лікарняного: особливості

ГУ Держпраці у Кіровоградській області розглянуло декілька правових підстав такого звільнення, і типові помилки, яких припускаються кадровики та роботодавці за таких обставин.

1. Написавши заяву про звільнення за власним бажанням, працівники можуть захворіти. Причому період хвороби, підтверджений листком непрацездатності, може перевищити строк звільнення, про який просив працівник.

У ст. 38 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), яка регламентує порядок звільнення за власним бажанням, відсутня заборона на звільнення працівника у період його перебування на лікарняному. Отже, працівник може бути звільнений за власним бажанням у період тимчасової непрацездатності (див. лист Мінсоцполітики від 27.04.2012 р. № 70/06/186-12).

2. За відсутності поважних причин, коли роботодавець зобов’язаний звільнити працівника саме у строк, про який той просить (їх перелік наведено у ч. 1 ст. 38 КЗпП), працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про наступне звільнення за два тижні.

Зверніть увагу!

Законодавство не передбачає обов’язкового двотижневого відпрацювання перед звільненням за власним бажанням: ст. 38 КЗпП визначено лише обов’язок працівника письмово попередити роботодавця про наступне звільнення за два тижні.

У разі якщо працівник або захворів сам, або одержав лікарняний по догляду за хворою дитиною після написання заяви про звільнення, двотижневий строк не продовжується.

Як визначити дату звільнення, якщо вона відсутня у заяві?

Якщо в заяві про звільнення за власним бажанням не зазначено бажаний строк звільнення, ним автоматично вважається той день, що настає через два тижні після подання заяви. Зазначений строк обчислюється з дати фактичного попередження роботодавця – з часу, коли ця заява опиниться в роботодавця (уповноваженої ним посадової особи), про що ним накладається відповідна резолюція.

Якщо відповідна заява подається до відділу кадрів підприємства, то датою, з якої розпочинається відлік строку попередження, є дата прийняття такої заяви працівником відділу кадрів.

Заяву про звільнення можна надіслати і рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Відлік строку попередження у цьому випадку буде вестися з дати вручення, що вказується в повідомленні про вручення.

Чи можливо перенести дату звільнення?

Бажання перенести дату звільнення за ст. 38 КЗпП може виникнути у працівника, наприклад, у разі тривалої хвороби. За таких обставин працівник має узгодити з роботодавцем своє бажання (як правило, працівники просять перенести дату звільнення або на останній день хвороби, або на наступний після цього робочий день). Якщо роботодавець проти цього не заперечує, найкращим способом перенести дату звільнення буде написання працівником нової заяви та видання відповідного нового наказу роботодавця про звільнення (день звільнення є останнім днем роботи).

Як відкликати заяву про звільнення?

Під час хвороби працівник може відкликати свою заяву про звільнення. У цьому разі звільнення не проводиться, якщо тільки на його місце не запрошена особа в порядку переведення з іншого підприємства (п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 р. № 9). Зафіксувати факт відкликання заяви про звільнення найкраще у письмовому вигляді (наприклад, вислати її роботодавцеві поштою). Можна це зробити і в усній формі (доказом цього можуть бути показання свідків або запис телефонної розмови з керівником).

До відома!

Якщо у заяві про звільнення за власним бажанням не вказана дата звільнення, працівник вправі відкликати свою заяву лише до закінчення двотижневого строку попередження про свій намір розірвати трудовий договір, а якщо в заяві вказана дата звільнення – до цієї дати.

Як оплатити лікарняний, якщо працівника звільнено під час хвороби

Лікарняний, якщо працівника було звільнено під час хвороби, доведеться оплатити повністю.

Працівник, страховий випадок щодо якого настав до моменту звільнення, є застрахованим, а лікарняні виплачуються йому за весь період до відновлення працездатності (до встановлення МСЕК інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи (перші п’ять календарних днів – за рахунок роботодавця, з шостого дня – за рахунок Фонду соцстраху).

Якщо працівник захворів на наступний день після звільнення (чи пізніше), оплата днів тимчасової непрацездатності за попереднім місцем роботи вже не здійснюється.

Трудова книжка

Роботодавець повинен у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку та провести з ним повний розрахунок (ст. 47 КЗпП).

Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, роботодавець у цей день має надіслати йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримати трудову книжку (п. 4.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мін’юсту, Мінпраці та Мінсоцзахисту населення від 29.07.1993 р. № 58; далі– Інструкція № 58). Тільки виконавши цю вимогу роботодавець звільняється від відповідальності за затримку у видачі трудової книжки.

Повідомлення складається в довільній формі (зазначається, де і коли можна отримати трудову книжку, та пропонується відправити її поштою за згодою працівника на вказану ним адресу). Повідомлення слід зареєструвати, наприклад, у журналі реєстрації вихідних документів. Також доцільно направляти таке повідомлення листом із повідомленням про вручення.

Важливо!

Згідно з п. 4.2. Інструкції № 58 пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.

Розрахунок при звільненні

Якщо зарплату на підприємстві перераховують на картки, то в день звільнення розрахункові кошти слід перерахувати на картку працівника. Якщо ж зарплату видають через касу, то гроші, готові до видачі, повинні бути у касі в день звільнення працівника. Утім, якщо працівник таки не з’явиться за розрахунком у день звільнення, то його невидача саме в цей день не буде порушенням – адже за ст. 116 КЗпП якщо працівник в день звільнення не працював, то всі виплати повинні бути проведені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Додатково читайте матеріал про звільнення з поважних причин у Блозі бухгалтера.