вгору

Страхові виплати від ПФУ: оприлюднено проєкт Порядку

04.04.2025 р. на сайті ПФУ оприлюднено проєкт постанови правління Пенсійного фонду України “Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуваннямˮ (далі – проєкт Порядку). 

Які види страхових виплат передбачені? 

Проєкт Порядку визначає механізм та умови фінансування страхувальників для надання таких страхових виплат (п. 1 проєкту Порядку): 

  • допомоги по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медвисновку про необхідність стороннього догляду за дитиною; 
  • допомоги по вагітності та пологах; 
  • допомоги на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві); 
  • допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання; 
  • страхових виплат при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу; 
  • відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних із цим ритуальних послуг. 

Заява-розрахунок: як і коли подавати? 

Як і раніше, підставою для фінансування ПФУ страхувальників є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок (додаток 1 до проєкту Порядку), що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. 

Заява-розрахунок подається страхувальником до головних управлінь ПФУ в областях та у м. Києві (далі – терорган ПФУ) не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення страхувальником про призначення страхової виплати в один із таких способів (п. 4 проєкту Порядку): 

  • у паперовій формі з додаванням на електронному носії копії файлу додатка 1 у форматі EXCEL або інших машинозчитувальних форматах шляхом особистого звернення або надсилання поштовим відправленням; 
  • в електронній формі через вебпортал послуг ПФУ (далі – вебпортал ПФУ) із застосуванням КЕП або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – Портал Дія) (за наявності технічної можливості). 

У разі подання заяви-розрахунку засобами порталі Дія її формування та подання здійснюються засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених у додатку 1 до цього Порядку. 

Інформація, зазначена у заяві-розрахунку, перевіряється шляхом електронної взаємодії з державними електронними інформресурсами. Якщо потрібні відомості в таких ресурсах відсутні, страхувальник додає до заяви сканкопії (фотокопії) документів, що підтверджують настання страхового випадку, його обставини, статус застрахованої особи або інші фактори, які згідно із законодавством впливають на порядок і тривалість виплат, або підтверджують виправлення помилок чи неточностей у поданій інформації. 

Фінансування: терміни, вимоги, контроль 

Фінансування страхувальників для надання страхових виплат здійснюється ПФУ протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунку, яка має статус “Прийнято”. 

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або Казначействі, мають бути використані страхувальником виключно на здійснення застрахованим особам страхових виплат. 

Відповідно до п. 11 проєкту Порядку після проведення виплат страхувальник не пізніше 30 к. дн. з дати зарахування страхових коштів на окремий рахунок та набуття заявою-розрахунком статусу “Оплачено” в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ подає повідомлення про виплату страхових коштів застрахованим особам за формою згідно з додатком 2 до проєкту Порядку. Таке повідомлення може подаватись одним із способів, передбачених для подання заяв-розрахунків. 

Неподання страхувальником повідомлення про виплату страхових коштів застрахованим особам протягом 3 місяців з дати їх зарахування на окремий рахунок та набуття заявою-розрахунком статусу “Оплачено” є підставою для проведення терорганом ПФУ позапланової перевірки використання страхувальником страхових коштів (п. 13 проєкту Порядку). 

Коли запрацює Порядок? 

У разі прийняття, ця Постанова набере чинності з дня її офіційного опублікування. 

Одночасно, втратять чинність: 

  • постанова правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12 “Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України”; 
  • постанова правління ПФУ від 21.12.2022 р. № 28-3 “Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»”.