вгору

Актуальні питання щодо оподаткування прибутку резидента Дія Сіті

ДПС підготувала Інформаційний лист № 4/2025, у якому роз’яснено відповіді на актуальні питання, які найчастіше порушуються резидентами Дія Сіті. Зокрема розглянуті питання щодо: 

  • особливостей визначення об’єкта оподаткування; 
  • коштів, які не оподатковуються податком на прибуток; 
  • оподаткування дивідендів; 
  • особливостей заповнення звітності та інше. 

1. З 01.10.2024 товариство перейшло на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, а з 01.01.2025 ‒ відмовилось від статусу резидента Дія Сіті та сплати податку на особливих умовах. У квітні 2025 року було прийняте рішення виплатити дивіденди засновникам (фізичним особам) за результатами податкового звітного періоду 2024 року. 

Питання:  

1.1. Чи нараховує у такому випадку товариство податок на прибуток з суми дивідендів за результатами звітного періоду 2024 року протягом якого товариство було резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах?  

1.2. Чи справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств з суми таких дивідендів? 

Відповідь: Дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (пп. 14.1.49 Податкового кодексу України (ПКУ)).  

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також, зокрема, платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини);  

Згідно із п. 60 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ у разі якщо платник податку на прибуток підприємств на загальних підставах здійснив перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах або якщо резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах здійснив перехід на оподаткування податком на прибуток підприємств на загальних підставах, такі платники податку визначають об’єкт оподаткування з урахуванням цього пункту.  

У разі якщо емітент корпоративних прав, який не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, приймає рішення про виплату своїм акціонерам (власникам) дивідендів за результатами податкового (звітного) періоду, протягом якого він був резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах, такий емітент нараховує податок на прибуток, що розраховується з суми дивідендів, що виплачуються, за ставкою, встановленою п. 136.1 ПКУ (18%). Такий податок підлягає сплаті у строки, визначені п. 57.1 ПКУ. 

З суми дивідендів, що підлягають оподаткуванню, не справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений п. 57.1-1 ПКУ. 

Отже, у разі якщо платник податку на прибуток на загальних підставах приймає рішення про виплату дивідендів своїм учасникам – фізичним особам, то сума дивідендів оподатковується податком на прибуток підприємств за ставкою 18%, проте враховуючи, що дивіденди виплачуються за період, коли такий платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, то авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений п. 57.1-1 ПКУ, з вказаної суми не справляється. 

1.3. Як відобразити таку виплату дивідендів у Податковій декларації податку на прибуток підприємств?  

Відповідь: Дивіденди, які товариство сплачує за період, коли платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, рекомендуємо відобразити в рядку 1 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, вказавши їх подвоєну суму у зв’язку із тим, що Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ передбачає ставку податку 9%, а не 18%.  

У подальшому вказана сума приймає участь в заповненні рядка 2 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ та сума податку з таких дивідендів відображається в рядку 44 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, із подальшим перенесенням вказаної суми до рядка 06.3 ДІЯ Декларації.  

Загальна сума податку на прибуток підприємств, із врахуванням податку на дивіденди за час коли підприємство перебувало на режимі Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, відображається в рядку 17 Декларації.  

При цьому платник податку повинен надати пояснення до Декларації відповідно до п. 46.4 ПКУ, вказавши, що Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ заповнюється у зв’язку з виплатою дивідендів відповідно до положень п. 60 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.  

Одночасно звертаємо увагу, що платник податку повинен подати Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, заповнивши таблицю «Наявність додатків» та проставивши позначку у графі «ДІЯ», але при заповненні Декларації в полі 10 «Особливі відмітки» позначка резидента Дія Сіті –платника податку на особливих умовах не повинна бути проставлена.  

Довідково: Сплата податку на прибуток підприємств здійснюється на бюджетні рахунки податку на прибуток підприємств в розрізі певних кодів класифікації доходів бюджету, крім податку на прибуток підприємств на особливих умовах, що сплачується резидентами Дiя Сiті (код класифікації доходів бюджету 11023000). 

2. Підприємство протягом року перебувало і на загальній системі оподаткування податком на прибуток підприємств, і на спеціальному режимі оподаткування резидента Дія Сіті. На обох режимах були здійснені перерахування фінансової допомоги неприбутковим організаціям.  

Питання: Чи можна зменшувати фінансовий результат до оподаткування на обидві вказані суми в межах 0,5% суми чистого доходу від реалізації продукції, а також ліміту в розмірі 4% оподатковуваного прибутку? Якщо так, то яким чином розраховувати зазначені ліміти? 

Відповідь: База оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах визначається як сума, зокрема, наданої безповоротної фінансової допомоги та/або вартості безоплатно наданого платником податку майна (робіт, послуг) протягом податкового (звітного) року неприбутковим організаціям, визначеним п. 133.4 ПКУ, в розмірі, що перевищує 0,5% суми чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), відображеного у фінансовій звітності платника податку за попередній звітний (податковий) рік, крім неприбуткової організації, до якої застосовуються положення пп. 135.2.1.8-1 ПКУ 

Отже, для розрахунку ліміту 0,5% для надання безповоротної фінансової допомоги та/або вартості безоплатно наданого платником податку майна (робіт, послуг) резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах повинен використовувати суму чистого доходу за весь попередній звітний (податковий) рік, а не період, коли резидент Дія Сіті знаходився на особливому режимі оподаткування. Сума перевищення ліміту включається до бази оподаткування і відображається в рядку 20 Додатку ДІЯ.  

Фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення пп. 140.5.14 ПКУ), у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ).  

Таким чином, у разі переходу на загальну систему оподаткування платник податку має право не формувати різницю для коригування фінансового результату до оподаткування на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій, у сумі що не перевищують 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.  

Для визначення 4% ліміту до уваги береться попередній звітний річний період, в якому платник податку був на загальній системі оподаткування і за підсумками якого визначав суму оподатковуваного прибутку.  

Оскільки річна декларація платника податку складається наростаючим підсумком з початку року, у якій окремо відображаються показники як за період перебування на загальній системі оподаткування податком на прибуток, так і на особливих умовах, то підприємство може не збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму перерахування фіндопомоги неприбутковим організаціям в межах ліміту 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року для загальної системи оподаткування, і не визначати об’єкт оподаткування на суми допомоги в межах 0,5% суми чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), відображеного у фінансовій звітності платника податку за попередній звітний (податковий) рік для особливих умов оподаткування. 

3. Чи є об’єктом оподаткування податком на прибуток на особливих умовах операція з отримання, повернення або прощення поворотної фінансової допомоги надавачем?  

Відповідь: Положеннями ПКУ не передбачено збільшення бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток на особливих умовах на суму отриманої поворотної фінансової допомоги, у т. ч. прощеної поворотної фінансової допомоги, а також повернутих сум раніше отриманої фінансової допомоги. 

4. Чи є об’єктом оподаткування податком на прибуток на особливих умовах операція з надання поворотної фінансової допомоги особам, які не є резидентами Дія Сіті?  

Відповідь: Відповідно до пп. 135.2.1.7 ПКУ база оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, крім винятків передбачених цим підпунктом, визначається, зокрема, як сума фінансової допомоги: 

  • наданої особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо така фінансова допомога не підлягає поверненню;  
  • наданої пов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, незалежно від наявності умови про повернення;  
  • наданої непов’язаній особі (фізичній або юридичній), яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, якщо фінансова допомога не була повернута протягом 12 календарних місяців, починаючи з місяця, наступного за календарним місяцем, в якому була видана сума фінансової допомоги,  
  • або якщо до закінчення зазначеного 12-місячного строку заборгованість за такою фінансовою допомогою була визнана безнадійною згідно з пп. 14.1.11 ПКУ або була припинена внаслідок прощення боргу.  

Отже, якщо протягом 12 місяців сума фінансової допомоги не буде повернута резиденту Дія Сіті - платнику податку на особливих умовах, то сума такої допомоги включається до бази оподаткування податком на прибуток підприємств такого платника. 

5. Чи є об’єктом оподаткування податком на прибуток на особливих умовах операція з придбання корпоративних прав у резидента України? Якщо так, то до якого рядку Додатку Дія Декларації слід включати відповідну суму?  

Відповідь: Положеннями ПКУ не передбачено збільшення бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток на особливих умовах на суму придбання корпоративних прав у резидентів України, тому така сума не підлягає відображенню в Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ Декларації. 

6. Який податковий період необхідно застосовувати платнику податку після переходу в середині року з режиму Дія Сіті на режим оподаткування податком на прибуток на загальних підставах?  

Відповідь: У разі, якщо у платника податку за попередній річний звітний період дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) не перевищував 40 мільйонів гривень, такий платник податку після переходу на оподаткування податком на прибуток підприємств на загальних підставах застосовує річний податковий (звітний) період, та, відповідно, подає річну податкову декларацію з податку на прибуток, яка складається наростаючим підсумком з початку року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, у якій окремо відображаються показники як за період перебування на особливих умовах, так і на оподаткуванні податком на прибуток на загальних підставах.  

Проте, у разі, якщо у платника податку за попередній річний звітний період дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) перевищує 40 мільйонів гривень, такий платник податку після переходу на загальну систему оподаткування застосовує квартальний податковий (звітний) період, та, відповідно, платник податку повинен подати податкову декларацію з податку на прибуток за відповідний звітний (податковий) період протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.  

Про особливості оподаткування дивідендів резидентом Дія Сіті, який перейшов на особливі умови оподаткування з середини року читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.