вгору

Чи оподатковується ПДФО та ВЗ разова нецільова матеріальна допомога?

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Це передбачено пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, згідно з п. 164.2 ПКУ, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) та інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ.

У разі якщо працедавець надає окремим працівникам матеріальну допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами без встановлення цілей або напрямів її витрачання та носить разовий характер, наприклад, на вирішення соціально-побутових потреб, то сума такої допомоги є нецільовою благодійною допомогою та оподатковується, з урахуванням п. 170.7 ПКУ.

! Не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у т. ч. матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. першим пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (у 2022 році - 3470,00 грн., у 2023 році - 3760,00 гривень). 

У разі якщо сума нецільової благодійної допомоги перевищує зазначений розмір, то сума такої допомоги в частині її перевищення є об’єктом оподаткування ВЗ на загальних підставах.

Отже, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується ПДФО сума нецільової благодійної допомоги, що надається роботодавцем на користь працівника, яка сукупно у 2023 році не перевищує 3760,00 грн. (у 2022 році - 3470,00 грн.), а в частині її перевищення є об’єктом оподаткування ВЗ на загальних підставах.

Про це зазначено податківці Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП.

Про те, який розмір матеріальної допомоги не оподатковується в 2023 році, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.