вгору

Дивіденди державних підприємств: основні правила нарахування та сплати

Нагадаємо, що постановою КМУ від 28.04.2021 р. № 415 затверджений базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави.

Разом з тим, відповідно до ст. 21 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 року № 1082-ІХ господарські товариства, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток) належать державі, та господарські товариства, 100 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до держбюджету частину чистого прибутку на державну частку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки на прибуток, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.

Передбачено також подання господарськими товариствами з державною часткою у статутному капіталі та державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до контролюючого органу розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку.

При цьому, господарські товариства з державною часткою у статутному капіталі подають до контролюючого органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку один раз на рік.

Особливі правила подання зазначеної звітності передбачені абз. 4 п. 49.19 Податкового кодексу України для господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків.

Незалежно від того, чи сплачують ці товариства дивіденди на державну частку або частини чистого прибутку (доходу) (у разі неприйняття ними рішення про виплату дивідендів на державну частку до 1 травня року, що настає за звітним), такі платники складають Розрахунок за підсумками звітного року та подають його до контролюючих органів один раз на рік у термін до 1 липня року, що настає за звітним.

Отже, якщо звітним роком є 2020 рік, і господарське товариство, корпоративні права якого належать державі, не прийняло рішення про виплату дивідендів до 1 травня 2021 року, то таке товариство має скласти розрахунок за 2020 рік за ставкою 90 відсотків та подати звітність до податкових органів у строк до 1 липня 2021 року.

 Роз’яснення розміщено на сайті Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП.

Про те, як заповнити в M.E.Doc розрахунок частини чистого прибутку (доходу), читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.