вгору

Договір про спільну діяльність: які умови його реєстрації?

За договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов’язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Це визначено ст. 1130 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ). 

Спільна діяльність може здійснюватися на основі об’єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об’єднання вкладів учасників. Договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі (ст. 1131 ЦКУ).

Для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженими на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку. Порядок податкового обліку та звітності про результати спільної діяльності встановлюється Мінфіном (пп. 14.1.139 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). 

На обліку у контролюючих органах повинні перебувати, зокрема, договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені ПКУ (п. 64.6 ПКУ).

Взяття на облік договору здійснюється шляхом додаткового взяття на облік учасника договору про спільну діяльність як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору. 

Пунктом 4.6 розділу IV Порядку обліку платників податків і зборів, який затверджено наказом Мінфін від 09.12.2011 р. № 1588 (далі - Порядок № 1588), визначено, що для взяття на облік договору про спільну діяльність уповноважена особа подає одночасно із реєстраційною заявою платника ПДВ або заявою про реєстрацію платника акцизного податку до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку такі документи:

  • заяву за формою № 1-ОПП;
  • копію договору (контракту) про спільну діяльність.

Також до цих документів додаються:

  • картка державної реєстрації договору (контракту), якщо до складу учасників договору про спільну діяльність входить іноземний інвестор;
  • копії документів, які підтверджують погодження договору уповноваженим органом управління відповідно до законодавства, засвідчені в установленому законодавством порядку, якщо договором передбачене використання нерухомого майна державної власності, що перебуває у господарському віданні чи оперативному управлінні учасника договору про спільну діяльність;
  • копії спеціальних дозволів на користування надрами, якщо договором передбачене використання надр.

У разі взяття на облік договору про спільну діяльність контролюючий орган за основним місцем обліку формує довідку про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за формою № 34-ОПП згідно п. 3.11 розділу Порядку № 1588

Про це нагадали податківці Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП. 

Зазначимо, що в програмі M.E.Doc можна заповнити і подати до контролюючого органу заяву ф. № 1-ОПП (J1312195), довідку ф. № 34-ОПП (J1415501). 

Про спільну діяльність без створення юрособи читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.