вгору

Документальні планові перевірки ДПС у 2025 р.: що слід знати?

На основні питання щодо проведення документальних планових перевірок у 2025 році, які турбують платників податків, відповіли у ГУ ДПС у Чернігівській області. 

Які особливості формування плану-графіка перевірок на 2025 рік? 

Порядок формування та коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2025 здійснюється відповідно до п. 77.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. 

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім – не частіше ніж раз на два календарних роки, високим – не частіше одного разу на календарний рік. 

Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються Мінфіном. 

Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в I та одного разу в II кварталі такого року, крім випадків, коли зміни пов’язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок. 

Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших, ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у I кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у II кварталі такого року. 

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному вебсайті ДПС до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок – до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки). 

Які платники податків можуть бути включені до плану-графіка перевірок на 2025 рік? 

Порядок відбору до плану-графіка платників податків – юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів здійснюється згідно з розд. ІІІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 02.06.2015 р. № 524 (у редакції наказу Мінфіну від 07.09.2020 р. №548) (далі – Порядок). 

До розділів I, II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження (п. 1 розд. ІІІ Порядку). 

Формування переліку платників податків до розділів I, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у т. ч. за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів (абз. перший п. 2 розд. ІІІ Порядку). 

При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за результатами діяльності платника податків за останній податковий (звітний) період, крім показників за результатами діяльності платника податків за перший квартал (абз. другий п. 2 розд. ІІІ Порядку). 

До плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів (п. 3 розд. ІІІ Порядку). 

Критерії відбору платників податків – юридичних осіб до високого, середнього та незначного ступеня ризику зазначені у п. 5 розд. III Порядку

Як (і чи можна) дізнатися про заплановані перевірки? 

Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок (п. 77.1 ПКУ). 

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному вебсайті ДПС до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. 

Відповідно до п. 77.4 ПКУ про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформляється наказом. 

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. 

На що треба звернути увагу платникам, щоб уникнути ризиків несплати до бюджету податків та зборів? 

Платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ та законами з питань митної справи (п. п. 16.1.2, 16.1.4 ПКУ). 

Згідно з нормами п. п. 17.1.3–17.1.4 ПКУ платник податків має право обирати самостійно, якщо інше не встановлено цим Кодексом, метод ведення обліку доходів і витрат;  користуватися податковими пільгами за наявності підстав у порядку, встановленому ПКУ. 

Платнику податків доцільно самостійно контролювати наявність/відсутність критеріїв ризиків, передбачених Порядком  формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків.  

Чи є якісь пом’якшення у застосуванні штрафних санкцій за результатами документальних перевірок під час воєнного стану? 

Відповідно до пп. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 01.08.2023 р. та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану на території України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується. Сума податкового зобов’язання, сплаченого у порядку, передбаченому цим підпунктом, не підлягає оскарженню. 

Про оприлюднений План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.