вгору

Як отримати страхові виплати по вагітності та пологах - роз'яснення від ПФУ

В Україні працюючі жінки та жінки, які займаються підприємницькою діяльністю, при оформленні листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами отримують відповідну допомогу.  

Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку. 

На оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у т. ч. в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Це визначено вимогами Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 р. № 1105-XIV 

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу). 

Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, у т. ч. допомоги по вагітності та пологах, здійснюється відповідно до постанови Кабміну від 26.09.2001 р. № 1266. 

Розмір допомоги обчислюється із заробітної плати (доходу) за останнім місцем роботи (діяльності) шляхом ділення суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів.  

Розмір виплат жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, залежить від факту сплати ЄСВ та розміру доходу, з якого сплачено страхові внески. 

Зверніть увагу! Працюючі жінки в разі відсутності медичних протипоказань мають право, за власним бажанням, розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься. 

Таке роз'яснення надали фахівці ГУ ПФУ в Херсонській області. 

Про лікарняні у зв’язку з вагітністю та пологами читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.