вгору

Які алкогольні напої та тютюнові вироби вважаються немаркованими?

Нагадуємо нашим читачам, що марка акцизного податку – спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Це визначено пп. 14.1.107 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Відповідно до п. 226.9 ПКУ вважаються такими, що немарковані:

  • алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;
  • алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1251, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;
  • вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;
  • алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки;
  • сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 01.01.2021 р., в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку;
  • рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 01.01.2021 р.

Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону (п. 228.9 ПКУ).

Відповідно до ч. першої ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) роздрібна або оптова торгівля, зокрема, алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку – тягне за собою накладення штрафу від 200 до 600 нмдг (від 3400 до 10200 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Дії, передбачені, зокрема, ч. першою ст. 156 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу від 800 до 1400 нмдг (від 13600 до 23800 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств – виробників, імпортерів і продавців таких товарів, – тягне за собою накладення штрафу від 100 до 250 нмдг (від 1700 до 4250 грн) з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів (ст. 164-5 КУпАП).

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано стягненню за будь-яке з правопорушень, зазначених у ст. 164-5 КУпАП, або вчинені у великих розмірах, – тягнуть за собою накладення штрафу від 600 до 1200 нмдг (від 10200  до 20400 грн) з конфіскацією таких алкогольних напоїв або тютюнових виробів.

Під великим розміром слід розуміти вартість алкогольних напоїв або тютюнових виробів, яка у 500 чи більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (8500 грн і більше).

Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Крім того, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-BP до суб’єктів господарювання (у т. ч. іноземних, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, – 200% вартості товару, але не менше 17000 грн.

Про це повідомили податківці ГУ ДПС у м. Києві.

Також на цю тему читайте матеріал Марки акцизного податку: обов’язкові реквізити та відповідальність у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.