вгору

Якими документами підтвердити знищення товарів під час ВС?

Тимчасово, протягом дії воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях, або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари, придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану. Ці вимоги визначені п. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі - ПКУ) 

Зверніть увагу! До наведених вище операцій норми п. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Дію обставин непереборної сили засвідчує Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України). Листом ТПП України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 підтверджено, що введення воєнного стану в Україні з 24.02.2022 до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами).

Отже, для фіксації знищення (втрати) товарів внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану платнику податку необхідно:

  • провести інвентаризацію;
  • звернутися до органів ДСНС, які мають скласти акт пошкодження майна із зазначенням причини;
  • звернутись до місцевих органів влади, які можуть додатково підтвердити факт знищення товарів;
  • здійснити всі можливі заходи з фіксації факту пошкодження майна (фото/відео зйомка).

Водночас, регулювання питань методології бухгалтерського обліку здійснюється Мінфіном, тому з питань оформлення, відображення у первинних документах та документального підтвердження знищення (втрат) товарів внаслідок знищення (втрат) товарів внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану платнику податку доцільно звернутися до Мінфіну.

Про це нагадали податківці Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП.

Про звільнення від сплати податку на нерухомість за знищене та пошкоджене майно читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.