вгору

Яку відповідальність несе роботодавець за затримку виплати зарплати під час воєнного стану?

Нагадуємо, строки виплати зарплати працівникам визначені ч. 1 ст. 115 Кодексу законів про працю України. А саме: зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілки чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.  Роботодавці, винні в порушенні зазначених термінів, притягуються до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності відповідно до законодавства.

Разом з тим, ч. третьою ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX визначено, що роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.

https://lh4.googleusercontent.com/LSs75M2MiLtUtxvWWygo-UaiGPqEEajSItYkSFV5xzKLdauoTyxFdHXeN-CiMTKVUssOe5aNIyohwfDnZxfS7QAL2XlgGHIdgFZ_JWCCOaMpQAGuGCQJtTXwz83v6OY9Upi80lfVW5Lciw8QXNyyUuc Слід пам’ятати, що звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати.

Окрім того, у зв’язку з несвоєчасною виплатою зарплати в роботодавця виникає обов’язок виплатити працівникові компенсацію втрати частини заробітної плати відповідно до вимог ст. 34 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР та Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплат» від 19.10.2000 р. № 2050-III.

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам, у т. ч. під час воєнного стану.

Про це інформує Південно-Східне міжрегіональне управління Держпраці.

Про те, які особливості оплати праці та надання відпусток у період дії воєнного стану, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.