вгору

Керівник йде у відпустку: хто має право підписувати документи у цей час?

Аналогічні питання виникають також під час відпустки головного бухгалтера. Тому розглянемо ці питання одночасно відносно двох посадових осіб підприємства, які підписують розпорядчі документі (накази, розпорядження, банківські, фінансові документи): керівника та  головного бухгалтера.

Почнемо з головного. Відпустка є формою відпочинку, гарантованою усім працівникам ст. 45 Конституції України.

У період відпустки працівник не несе обов’язку виконувати роботу, обумовлену трудовим договором, і  підлягати внутрішньому трудовому розпорядку.

Відтак, працівник повинен бути увільненим від виконання повноважень за посадою на час відпустки, дисциплінарне стягнення  не застосовується при перебуванні працівника у відпустці.

Адже фактично робота  під час відпустки (у тому числі й підписання документів) суперечить суті самого поняття – відпустка.

Тобто працівники, які перебувають у відпустці  чи на лікарняному, у розумінні трудового законодавства не можуть вважатися такими, що виконують в цей період роботу, обумовлену трудовим договором.

В нагоді може стати лист Мінсоцполітики від 17.10.2016 р. № 376/06/186-16, в якому наголошено на неможливості виконання керівником (головним бухгалтером) посадових обов’язків у період відпустки.

Доцільно питання про призначення тимчасово виконуючих обов’язки врегулювати завчасно. Адже директор і бухгалтер можуть бути  відсутні не тільки в період відпустки, але й, наприклад, у зв’язку з відрядженням.

Зазвичай найчастіше обов’язки директора/головбуха виконують їх заступники, якщо заступника немає – керівник структурного  підрозділу (заступник головбуха, рядовий бухгалтер).

З метою уникнення можливих негативних наслідків до штату підприємства можна ввести посади, наприклад, заступника керівника, обіймаючи яку працівники виконуватимуть обов’язки керівника (головного бухгалтера) у разі тимчасової відсутності останніх.

Спростить ситуацію, якщо питання призначення виконуючих обов’язки директора (головного бухгалтера) будуть прописані у посадових інструкціях працівників, які будуть тимчасово заміняти.

Виконання обов’язків керівника (головного бухгалтера)  під час відпустки може здійснюватися шляхом:

  • відкликання працівника з відпустки у встановленому порядку.

При цьому законодавством визначено вичерпні випадки, коли допускається відкликання: згідно із ч. 8 ст. 79 КЗпП України відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства. Тобто приклад, який ми розглядаємо – знаходження у відпустці, не підпадає під ці обставини.

  • передачі повноважень (у тому числі права підпису) іншому працівнику.

Треба зазначити, що водночас Мінсоцполітики в листі від 21.07.2011 р. № 590/13/84-11 указує,  що виконання службових обов’язків за більш відповідальною посадою за тимчасово відсутнього працівника, коли це пов’язано з розпорядчими функціями, є тимчасовим заступництвом.

Підприємство може самостійно визначати, який варіант оформлення тимчасово виконуючого обов’язки директора/головбуха вибрати в такому випадку.

Оформити тимчасового заступника директора/головбуха можна шляхом:

  • тимчасового заступництва (заміщення). Працівник звільняється від своєї основної роботи й виконує виключно обов’язки директора/головбуха;
  • виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. У такому випадку працівник буде виконувати обов’язки директора/головбуха без звільнення від своєї основної роботи (ст. 105 КЗпП України).

Виконання обов’язків іншого працівника у табелі обліку робочого часу окремо не відображається, оскільки це відбувається протягом робочого часу поряд із виконанням основних обов’язків працівника. Окремий наказ керівника на припинення виконання функцій відсутнього працівника також оформляти не треба.

Про це повідомило прес-служба Головного управління Держпраці в Одеській області.

Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.