вгору

НБУ затвердив Правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінпослуг

Регулятор затвердив Правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг (далі – УРНФП) до Національного банку України (далі – Правила). Вони є обов’язковими для виконання всіма УРНФП, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює НБУ із 01.07.2020 р. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» від 12.09.2019 р. № 79-IX.

Це перші Правила з моменту, відколи НБУ перейняв на себе нові функції в межах реформи «спліт». І на сьогодні це єдиний регуляторний нормативно-правовий акт Національного банку, який встановлює вимоги до звітності УРПФП для цілей регулювання й нагляду. На відміну від практики попереднього регулятора ринку небанківських фінпослуг, Національний банк узагальнив вимоги до звітності різних сегментів ринку в одному документі. Водночас, НБУ поширив на УРНФП перевірену на практиці технологію збирання звітності від респондентів в єдиному електронному форматі XML через вебпортал, із автоматичною перевіркою повноти та своєчасності завантаженої звітності, а також наявності помилок у даних.

До відома! Після набрання Правилами чинності розпорядження попереднього регулятора, якими встановлювалися вимоги до звітності, втратять чинність.

Правила визначають:

  • УРНФП, які подають звітність;

Правила поширюватимуться на страховиків, страхових та перестрахових брокерів, кредитні спілки, ломбарди, інші фінустанови, а також на юросіб – суб’єктів господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінустановами, але мають визначену законодавством України можливість надавати послуги з фінлізингу (лізингодавці).

  • форму для подання даних звітності;
  • вимоги до порядку формування показників звітності;
  • перелік, формат, періодичність та строки подання звітних файлів;
  • перелік, формат та строки подання електронних документів до НБУ (приміток та пояснювальних записок до звітності);
  • порядок накладання кваліфікованого електронного підпису на дані звітності.

 Ці Правила є обов’язковими для виконання всіма вищезазначеними УРНФП, незалежно від наявності ліцензії на надання відповідних фінансових послуг на ринку фінансових послуг.

Правила затверджені постановою Правління НБУ від 25.11.2021 р. № 123 «Про затвердження Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України», яка набирає чинності 01.01.2022 р.

Про це зазначено на сайті регулятора.

Про проєкт цієї постанови ми повідомляли тут.

Крім того, НБУ проінформував про оновлення підходів до здійснення нагляду на консолідованій основі за небанківськими фінгрупами.

Нагадуємо нашим користувачам, що у М.E.Doc наявний модуль «Звітність до НБУ для небанківських фінустанов», з яким УРНФП зручно звітувати в електронній формі до НБУ.

Про нові правила застосування заходів впливу до небанківських фінустанов – від Нацбанку та про те, що небанківські установи повинні були зняти свої відокремлені підрозділи з обліку в Держфінмоніторингу до 27.11.2021 р., читайте у Блозі бухгалтера, Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.