вгору

Нюанси складання та реєстрації РК на зменшення

Особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту) встановлено ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Відповідно до п. 192.1 ПКУ якщо після постачання товарів/ послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їхньої вартості, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування (далі – РК) до податкової накладної (далі – ПН), складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

РК, складений постачальником товарів/послуг до ПН на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів / послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений РК отримувачу. 

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то (пп. 192.1.1 ПКУ): 

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; 

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/ послуг. 

До відома! Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до ПН. 

Тобто, постачальник має право зменшити податкові зобов’язання залежно від своєчасності реєстрації РК на зменшення отримувачем (покупцем) з урахуванням вищезазначених строків, а саме у звітному (податковому) періоді, в якому такий РК складено (у разі своєчасної реєстрації отримувачем (покупцем)) або зареєстровано (у разі несвоєчасної реєстрації отримувачем (покупцем)). 

Отримувач (покупець) зобов’язаний зменшити податковий кредит незалежно від факту отримання ним РК на зменшення або факту його реєстрації в ЄРПН, а саме у звітному (податковому) періоді, в якому відповідно до п. 192.1 ПКУ виникли підстави для складання такого РК продавцем. 

Більш детально про граничні строки реєстрації у ЄРПН, особливості реєстрації протягом дії воєнного стану, нюанси розрахунку показників у СЕА ПДВ, проведення перевірки та складання акту камеральної перевірки, його оскарження та інші питання йдеться у листі від 22.03.2024 р. №8151/7/99-00-04-02-03-07. 

Про це повідомило ГУ ДПС у Тернопільській області. 

Про нові строки реєстрації ПН/РК в ЄРПН та штрафи за їх порушення читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.