вгору

Новий законопроєкт про відтермінування застосування РРО ФОП-єдинниками

01.12.2020

У ВРУ 27.11.2020 року зареєстровано проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» від 27.11.2020 № 4439.

Законопроєктом пропонується, зокрема, відтермінувати до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку 2 – 4 груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує граничного обсягу доходу, встановленого для 1  групи платників єдиного податку, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

При цьому, обсяг доходу для 1 групи єдинників планують встановити, замість 1 млн грн.,  у розмірі 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Тобто, у разі, якщо з 1 січня 2021 року мінімальна зарплата буде 6000 грн, то граничний обсяг доходу для єдинників 1 групи становитиме 1002000 грн.

Для 2 групи єдинників планують встановити граничний обсяг доходу 834 розміри мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (зараз 5 млн грн.). Для 3 групи планують встановити граничний обсяг доходу 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (зараз 7 млн грн.).

Водночас законопроєкт не відтерміновує застосування РРО для ФОП-єдинників 2-4 груп, які здійснюють ризикові види діяльності. Отже, планується, що з 01.01.2021 року будуть застосовувати РРО ФОП-єдинники 2-4 груп, які здійснюють:

 • реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
 • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
 • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
 • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
 • реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабміном.

При цьому, з переліку ризикових видів діяльності, при здійснення яких потрібно застосовувати РРО з 01.01.2021 року, законопроєктом планують виключити:

 • діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
 • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
 • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД).

Також планують:

 • виключити норми щодо застосування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих до суб’єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій;
 • скасувати штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО (ПРРО);
 • подовжити на рік (до 1 січня 2022 року) застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання реєстраторів розрахункових операцій (програмних реєстраторів розрахункових операцій) під час проведення розрахункових операцій;
 • запровадити поняття "дистанційні послуги" та передбачити незастосування РРО (ПРРО) під час  надання дистанційних послуг, розрахунки за які здійснюються виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Нагадаємо нашим читачам, що вже неодноразово реєструвались законопроєкти, яким планувалось відстрочити застосування РРО та запровадження інших змін щодо обсягу доходів єдинників тощо. Однак такі законопроєкти не було прийнято.

У разі прийняття даного законопроєкту ми розглянемо заплановані зміни більш детально.

Про те, хто повинен застосовувати РРО/ПРРО читайте у  Блозі бухгалтерав Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.