вгору
24.11.2020
Шановні наші користувачі! До нового 2021 року залишилось вже зовсім небагато часу. Як ми вже неодноразово писали, з 2021 року значно розшириться коло підприємців, які зобов’язані будуть застосовувати РРО.
Зараз пропонуємо ще раз зупинитися на нововведеннях, які заплановані з 01.01.2021 року. Адже, як кажуть: попереджений – значить озброєний.
Щодо нововведень
Закон України від 20.09.2019 р. № 129-IX (далі – Закон № 129), який набрав чинності з 01.08.2020 р. (крім окремих норм), розширив коло суб’єктів господарювання, яким при здійсненні розрахункових операцій обов’язково потрібно застосовувати РРO/ПРРО у 2021 році. Мова йде про ФОП-єдинників.
Нагадаємо, що наразі застосування РРО є обов’язковим для ФОП-єдинників 2-4 групи незалежно від обсягу річного доходу при реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення; роздрібному продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів; діяльності, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин. Також застосовувати РРО зобов’язані ФОП-єдинники, які перевищили річний розмір доходу в 1 млн. грн. (незалежно від обраного виду діяльності).
Законом № 129 встановлено наступні нововведення щодо застосування РРО/ПРРО ФОП-спрощенцями:
- З 1 січня 2021 року до 1 квітня 2021 року – РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізособами-підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:
- З 01.04.2021 р. усі підприємці-спрощенці, крім єдинників 1 групи, зобов’язані будуть використовувати РРО та/або ПРРО.
Давайте на простих прикладах розберемо нововведення.
Приклад 1. ФОП-єдинник 2-ї групи реалізує в магазині одяг та взуття.
Цей платник податків повинен застосовувати РРО з 01.01.2021 року, оскільки ФОП-єдинники 2-4 груп при реалізації текстилю зобов’язані застосовувати РРО з 01.01.2021 року. Одяг та взяття включено до Переліку текстилю, затвердженого постановою Кабміну від 22.07.2020 р. № 634.
Приклад 2. ФОП-єдинник 2-ї групи реалізує продовольчі товари та обсяг його доходу протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.
Цей платник податків повинен застосовувати РРО з 01.04.2021 року.
Отже, до кагорти платників, які зобов’язані при розрахунках обов’язково застосовувати РРО або ПРРО, з 01.04.2021 року додаються всі фізособи-єдинники 2-4 групи. Привілеї не застосовувати РРО при розрахунках залишаються лише у ФОП-єдинників 1 групи.
Щодо того, при яких саме розрахунках потрібно застосовувати РРО/ПРРО
Зазначені суб’єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО при здійсненні розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу. Це стосується також розрахунків через платіжні системи (Приват24, Liqpay тощо).
Виключення: здійснення розрахунків в безготівковій формі через банківську установу шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки (без використання банківських платіжних карток) – тоді РРО або ПРРО не застосовується.
Щодо застосування РРО або ПРРО
З 01.08.2020 року застосовувати ПРРО на рівні з класичними касовими апаратами можуть всі суб’єкти господарювання (як юридичні особи, так і ФОП). Виняток становлять суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним. Вони використовувати ПРРО не можуть. І хоча законодавчої норми про це депутати досі не прийняли (ця норма є лише в проєктах), однак у своїх роз’ясненнях податківці пояснюють, що ПРРО при роздрібній торгівлі пальним не застосовують.
Нижче ми зробили добірку наших матеріалів, які стосуються нововведень:
Дати та умови застосування ФОП – єдинниками РРО |
|
Нововведення щодо застосування РРО для юросіб |
|
У статті зібрані всі матеріали про нововведення щодо застосування РРО. |
|
Кабмін затвердив перелік текстилю та перелік деталей для автотранспортних засобів, під час реалізації яких застосовуються РРО/ПРРО. |
|
Пропонуємо порівняти традиційні та програмні РРО. |
Водночас у ВРУ було зареєстровано вже два законопроєкти щодо відтермінування застосування РРО платниками єдиного податку на один рік – з 2021 до 2022 року. Однак, депутати цієї ініціативи не підтримали. Наразі готується третій законопроєкт. Ми Вас будемо тримати в курсі останніх подій.
Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.