вгору

Оподаткування заробітної плати студента влітку

Нагадаємо, що положеннями трудового та податкового законодавства визначено порядок та умови працевлаштування працедавцем найманих осіб.

У разі, якщо студент виявив бажання попрацювати під час літніх канікул, він може влаштуватися на роботу за трудовим договором або за цивільно-правовим договором.

Отже, трудова діяльність здійснюється за трудовим та за цивільно-правовим договорами.

Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, які передбачено законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

До початку роботи працівника за укладеним трудовим договором роботодавець повинен подати до територіальних органів ДПС, за місцем обліку його, як платника єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), повідомлення про прийняття такого працівника на роботу.

Заробітна плата, відпустки працівникам, що здійснюють діяльність за трудовим договором, а також виплати, нараховані відповідно до умов такого договору, оподатковуються у загальному порядку:

  • ЄСВ за ставкою 22%;
  • ПДФО - 18%;
  • військовий збір - 1,5%.

До доходу таких громадян, якщо не перевищується законодавчо встановлена межа (пп.169.4.1 ПКУ), застосовується податкова соціальна пільга, за умови своєчасного подання заяви на її використання.

В той же час, ст.626 ЦКУ визначено, що цивільно-правовий договір - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Найпоширенішими є договори на виконання робіт (договори підряду) та на надання послуг. За цивільно-правовим договором підрядник, на відміну від працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує і виконує свою роботу. Якщо з громадянином укладається договір цивільно-правового характеру, то повідомлення до органу ДПС про прийняття працівника на роботу не надається і запис про виконання роботи у трудовій книжці не зазначається.

Крім того, сума доходу, одержаного платником податку за цивільно-правовим договором, оподатковується ПДФО за ставкою 18 % та військовим збором - 1,5 %.

Студенти можуть скористатися правом на податкову знижку та повернути частину коштів, сплачених за навчання у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах, у разі, якщо вони або члени їх сімей І ступеня споріднення, що сплачують за навчання, працювали легально та отримували дохід у вигляді заробітної плати (пп.166.3.3 ст.166 ПКУ).

Про це повідомили податківці ДПС у Миколаївській області.

Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.

https://lh6.googleusercontent.com/ChOaBn-AvAAclvRH4f9kEl6akmhlMr0hoQ4iTX5boHaesBVblDzyoOEfkSEbgHg-1iAB8VS_UpOewBIN3XRnkR0UDh76SraWFyXNUai4jWS3HY42B4MI9gwB0XYaZNfTZBwcT-2S