вгору
16.06.2022
З 01.05.2022 р. набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021 р. № 1914-IX (далі – Закон № 1914) стосовно перенесення на виробників та імпортерів обов’язку сплачувати (у розмірі 5%) акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання (далі – СГ) роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - тютюнова продукція). Про новий розподіл акцизу з роздрібного продажу тютюнових виробів - у матеріалі.
Водночас СГ роздрібної торгівлі до кінця 2022 р. залишаються у порядку та на умовах, що діяли до 01.04.2022 р., платниками 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнової продукції, виробленої до 01.04.2022 р., в т. ч. іноземними виробниками, та не реалізованої кінцевим споживачам до 01.04.2022 р. (п. 40 підрозд. 5 розд. ХХ Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Базою оподаткування підакцизного товару (продукції) із застосуванням адвалорних ставок є: вартість ввезеного та виробленого реалізованого товару (продукції), за встановленими імпортером та виробником максимальними роздрібними цінами (далі – МРЦ) з урахуванням ПДВ та акцизного податку (пп. 214.1.1–214.1.2 ПКУ).
Максимальні роздрібні ціни – ціни, встановлені на підакцизні товари ((продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів)). Акцизний податок з реалізованих СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
МРЦ на підакцизні товари (продукцію) встановлюються для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому ПКУ. Продаж суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються МРЦ, не може здійснюватися за цінами, вищими за МРЦ, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 14.1.106 ПКУ).
У разі продажу суб’єктами роздрібної торгівлі тютюнових виробів за цінами, що перевищують МРЦ, збільшені на суму акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів – у розмірі 100% вартості наявних у СГ тютюнових виробів. Це передбачено ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР.
Якщо до 01.01.2022 р. податковий обов’язок декларувати МРЦ стосувався лише сигарет з фільтром та без фільтру, то з набранням чинності Законом № 1914 податковий обов’язок розповсюджується на всі тютюнові вироби, а також на рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
Оскільки з 01.05.2022 р. виробники та імпортери є платниками 5% акцизного податку з роздрібної торгівлі тютюновими виробами, тютюну та промислових замінників тютюну, які вироблені з 01.04.2022 р. та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які вироблені з 01.01.2022 р., то, починаючи з 01.05.2022 р.:
1) при визначенні бази оподаткування при розрахунку податкового зобов’язання зі сплати 5% акцизного податку:
2) доцільно забезпечити ведення окремого обліку тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну залежно від дати їх виробництва, та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а саме:
3) при здійсненні продажу підакцизних товарів у роздрібній торгівлі, СГ роздрібної торгівлі продовжують враховувати вимоги пп. 14.1.106 ПКУ стосовно реалізації тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в e-сигаретах, яка не може здійснюватися за цінами, вищими за МРЦ, збільшені на суми акцизу з роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у т.ч., які сплачуються виробниками та імпортерами підакцизних товарів.
Про це повідомила ДПС.
Щодо складання ПН на тютюнові вироби, для яких встановлені МРЦ, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.