вгору

Перехід з 01.07.2023 на застосування ставки єдиного податку у розмірі 5%

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розд. XIV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Разом з тим, відповідно до п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей.

Згідно з пп. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему з особливостями оподаткування, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування з наступного робочого дня після подання заяви, а у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року — з 1 квітня 2022 року.

Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 року № 308.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації (пп. 9.8 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Крім того, після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ.

Платник єдиного податку третьої групи зі ставкою 2% доходу має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Новоутворенні суб’єкти господарювання, які бажають обрати спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, подають заяву за загальною процедурою, передбаченою ПКУ (пп. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Згідно з абзацом 2 пп. 298.6 ПКУ у разі зміни ставки єдиного податку заява подається платником єдиного податку третьої групи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка.

Враховуючи зазначене, суб’єкти господарювання (новостворені), які з дати державної реєстрації обрали спрощену систему з особливостями оподаткування (єдиний податок третьої групи зі ставкою 2%) можуть перейти з 01.07.2023 на застосування ставки єдиного податку у розмірі 5% за умови подання не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку III кварталу 2023 року заяви про зміну ставки єдиного податку.

Про це повідомили податківці ГУ ДПС у Черкаській області.

Нагадаємо нашим читачам, що ВРУ підтримала у першому читанні законопроект № 8401, яким, зокрема, планується скасувати ставку єдиного податку у розмірі 2% з 01.07.2023 року. Однак наразі цей законопроект ще не прийнято у другому читанні, а тому поки що ставка єдиного податку 2% застосовується, як і раніше.