вгору
02.01.2025
Нагадаємо, 01.12.2024 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану” від 10.10.2024 р. № 4015, яким, зокрема, збільшено розмір ставки військового збору з 1,5% до 5%, у т. ч. для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), які не є платниками єдиного податку.
Щодо сплати військового збору з доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності (крім платників єдиного податку)
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 04.12.2024 р. № 4113-ІХ (далі - Закон № 4113) установлено, що річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, визначених п. 162.1 ПКУ, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, у т. ч. з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5% (крім доходів від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна).
Ставка військового збору у розмірі 5% застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій декларації про майновий стан і доходи, нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 01.01.2025 року.
Оподаткування доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ.
Так, доходи ФОП, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18%, визначеною п. 167.1 ПКУ (п. 177.1 ПКУ).
Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої ФОП (п. 177.2 ПКУ).
Крім того, п. 164.1 ПКУ, зокрема, визначено, що базою оподаткування ПДФО для доходів, отриманих від провадження господарської діяльності або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до п. 177.2 ПКУ.
Остаточний розрахунок ПДФО за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації про майновий стан і доходи, з урахуванням сплаченого ним протягом року ПДФО на підставі документального підтвердження факту його сплати (пп. 177.5.3 ПКУ).
ФОП подають річну податкову декларацію у строк, визначений пп. 49.18.4 ПКУ, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми ЄСВ, нарахованого на доходи від підприємницької діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону (п. 177.11 ПКУ).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у пп. 1 п. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ, за ставкою, визначеною пп. 1 пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Отже, розрахунок податкового зобов’язання з військового збору для доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється за звітний (податковий) рік виходячи з бази оподаткування.
До чистого оподатковуваного доходу за 2024 рік, отриманого ФОП, який не є платником єдиного податку, від провадження господарської діяльності, застосовується ставка військового збору в розмірі 1,5%.
Однак, такі доходи, отримані таким платником податків починаючи з 01 січня 2025 року, оподатковуються за ставкою військового збору у розмірі 5%.
Щодо сплати військового збору ФОП - платниками єдиного податку
Законом № 4113 уточнено порядок сплати військового збору окремими платниками збору.
Військовий збір для ФОП – платників єдиного податку (крім електронних резидентів (е-резидентів) встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Ставка військового збору для ФОП – платників єдиного податку:
ФОП – платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для таких платників військового збору здійснюється контролюючими органами.
ФОП – платники єдиного податку третьої групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
ФОП – платники єдиного податку відображають суми військового збору (у т. ч. щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку.
Про це повідомили податківці ДПС України.
Про новації Закону № 4113 і що чекає резидентів Дія Сіті та основні показники для бухгалтера та ФОП на 2025 рік, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.