вгору

Терміни зберігання контролюючими органами поданої податкової звітності в облікових справах платника

Нагадаємо нашим читачам, що Законом України від 20.03.2023 р. № 2970-IX, який набрав чинності з 28.04.2023 року, було оновлено редакцію п. 44.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), яким встановлено строки зберігання документів та інформації, пов’язані із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. 

З 10.02.2024 року набрав чинності наказ Мін’юсту від 04.01.2024 р. № 40/5, яким внесено зміни до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012  № 578/5 (далі - Перелік). Даними змінами Перелік було приведено до чинних норм законодавства, які були змінені Законом №2970. 

Про нові строки зберігання документів субєктами господарювання ми писали тут. 

Податківці на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 129.07) надали роз’яснення щодо термінів, передбачених для зберігання поданих документів, у тому числі податкової звітності до органів ДПС в облікових справах, якщо не було припинення діяльності. 

Так, відповідно до пп. 16.1.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. 

Пунктом 49.1 ПКУ визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. 

Згідно з п. 1.6 розділу І Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588 (далі – Порядок № 1588), стосовно кожного платника податків, взятого на облік у контролюючому органі згідно з Порядком № 1588, формується облікова справа. 

Пунктом 1.6 розділу І Порядку №1588 визначено, що зберігання окремих документів та облікових справ здійснюється відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 р. № 578/5 (далі – Перелік). 

Пунктом 1.8 Переліку встановлено, що строки зберігання типових документів на електронних носіях відповідають строкам зберігання аналогічних документів на паперових носіях. 

Відповідно до Переліку строк зберігання 5 років мають, зокрема, наступна податкова звітність, а саме: 

  • звіти суб’єкта малого підприємництва фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, за умови завершення перевірки державними податковими органами з питань дотримання податкового законодавства, річні (крім квартальних, строк зберігання яких 3 роки) (ст. 273 розд. 1 Переліку); 
  • документи (довідки, звіти, розрахунки) про суми виплачених доходів і утриманих з них податків і зборів (обов’язкових платежів) на користь фізичних осіб юридичними особами та фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності (ст. 279 розд. 1 Переліку); 
  • декларації, що відображають звітність усіх платників податків, та документи (розрахунки, звіти, відомості, заяви, заявки, довідки, картки, листи, перерахунки, платіжні документи, виклики) до них (ст. 283 розд. 1 Переліку); 
  • декларації про доходи, розрахунки сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ст. 284 розд. 1 Переліку). 

Отже, термін зберігання контролюючими органами поданої податкової звітності в облікових справах платника, діяльність якого не припинена, становить 5 років, крім звітів суб’єкта малого підприємництва фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, строки зберігання яких визначені ст. 273 розд. 1 Переліку.