вгору

Валютна лібералізація від НБУ

Нацбанк постановою від 15.01.2021 р. №3 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» скасував низку обмежень на проведення операцій з іноземною валютою. Про це зазначено на сайті НБУ.

Вказана постанова набула чинності з 17 січня 2021 року.

Що зроблено НБУ?

Знято заборону для клієнтів - юридичних осіб на проведення операцій з продажу іноземної валюти на умовах «форвард».

Раніше такі операції проводилися лише з метою хеджування ризиків зміни курсу іноземної валюти за експортно-імпортними операціями та за кредитними договорами, а також для придбання юридичними особами-нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики України.

Скасовано заборону на операції фізичних осіб:

  • з купівлі та продажу іноземної валюти за гривні на умовах «форвард»;
  • з купівлі та продажу іноземної валюти та банківських металів на умовах маржинальної торгівлі;
  • на розрахунки в іноземній валюті під час купівлі державних цінних паперів, номінованих у валюті.

Також НБУ знято заборону на здійснення банками операції на умовах «своп» з фізичними особами-резидентами, якщо перша частина такої операції передбачає продаж клієнту іноземної валюти або банківських металів.

НБУ додатково дозволив банкам та небанківським фінустановам купувати іноземну валюту в населення за безготівкові кошти в гривні через термінали самообслуговування та затвердив порядок проведення відповідних операцій.

Зокрема, визначено, що після продажу валюти через платіжні пристрої гривневі кошти зараховуватимуться на власні поточні рахунки фізосіб. Такі операції мають здійснюватися з урахуванням законодавства про фінмоніторинг.

З метою сприяння використанню цифрових аналогів паперових документів Нацбанк уточнив вимоги щодо здійснення фізособами переказів коштів у іноземній валюті за межі України та одержання таких переказів з-за кордону.

Відтепер під час здійснення цих операцій фізичні особи зможуть використовувати цифрові паспорти в мобільному застосунку "Дія", де в електронному вигляді відображається інформація, яку містить ID-картка та біометричний закордонний паспорт громадянина України.

За оцінками Нацбанку, відповідні послаблення забезпечать здійснення подальших кроків на шляху валютної лібералізації, а також сприятимуть:

  • розширенню можливостей для бізнесу та фізичних осіб з хеджування валютних ризиків;
  • подальшому розвитку нових послуг, які надаватимуться уповноваженими установами в сфері валютно-обмінних операцій;
  • використанню цифрових документів під час проведення валютних операцій.

Більше новин читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.