вгору

Військовий збір до доходів у негрошовій формі: застосовуйте підвищуючий коефіцієнт!

Податківці повідомили, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України» від 15.08.2022 р. № 2520-IX (далі – Закон № 2520) внесені зміни до пп. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Оподаткування доходів фізосіб регламентується розд. IV ПКУ, згідно з пп. 163.1.1 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. 

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено п. 164.2 ПКУ. 

Крім того, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ). 

Згідно з пп. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розд. IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ. 

Відповідно до п. 164.5 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:  

К = 100 : (100 – Сп), де 

К – коефіцієнт; 

Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування. 

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ. 

Податковий агент, поняття якого наведено у пп. 14.1.180 ПКУ, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку військового збору, встановлену пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ (пп. 168.1.1 ПКУ). 

Отже, з дати набрання чинності Законом № 2520 (з 03.09.2022 р.!!!), у разі нарахування (надання) податковим агентом доходів у будь-якій негрошовій формі, такі доходи включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків і оподатковуються військовим збором з урахуванням положень п. 164.5 ПКУ, тобто з врахуванням натурального коефіцієнта (прим. ред.). 

Відповідь розміщена на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 126.08. 

Нагадуємо, що раніше у податкової була інша думка

Звертаємо увагу, що таке роз'яснення діяло до 22.02.2024 р. Наразі воно переведено до нечинних у зв’язку з необхідністю узгодження позиції з Міністерством фінансів України.