вгору

Випробувальний термін та його максимальна тривалість

Відповідно до ст. 26 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування повинна бути прописана в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.

В період випробування на працівників поширюється законодавство про працю.

Яким працівникам не встановлюється випробування?

Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу:

 • осіб, які не досягли 18-ти років;
 • молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
 • молодих спеціалістів після закінчення ВНЗ;
 • осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;
 • осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації МСЕК;
 • осіб, обраних на посаду;
 • переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
 • осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
 • вагітних жінок;
 • одиноких матерів, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
 • осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
 • осіб на тимчасові та сезонні роботи;
 • внутрішньо переміщених осіб.

Випробування не встановлюється також при прийнятті на роботу в іншу місцевість і при переведенні на роботу на інше підприємство, в установу, організацію, а також в інших випадках, якщо це передбачено законодавством. Це визначено ч. 3 ст. 26 КЗпП.

Строк випробування

Строк випробування при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати 3-х місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, – 6-ти місяців.

Для робітників максимальний строк випробування 1 місяць.

Дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини, не зараховуються до строку випробування (ч. 3 ст. 27 КЗпП).

Про це повідомило Управління Держпраці у Хмельницькій області.

Важливо! Під час прийняття на роботу з випробуванням повідомлення про прийняття працівника на роботу (форма встановлена у додатку до постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413) подається за місцем реєстрації роботодавця як платника ЄСВ до початку його роботи. Нагадуємо нашим користувачам, що подавати повідомлення про прийняття працівника на роботу J(F)3001001 зручно через програму M.E.Doc (рішення M.E.Doc.Держава).

У разі невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі, яку встановлено власником або уповноваженим органом, протягом строку випробування його може бути звільнено, письмово попередивши про це за три дні, за п. 11 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Розірвання трудового договору з цих підстав можна оскаржити в порядку, встановленому для розгляду трудових спорів у питаннях звільнення.

Працівник, який продовжує працювати після закінчення строку випробування, вважається таким, що витримав випробування. І наступне звільнення можливе лише на загальних підставах. Це передбачено ст. 28 КЗпП.

Про те, коли подавати повідомлення про прийняття на роботу, а колі – ні, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.

M.E.Doc, Блог бухгалтера