вгору
29.10.2024
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), умови та порядок його нарахування і сплати визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI (далі – Закон № 2464).
Так, для забезпечення ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації, накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками ЄСВ та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування створено Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Державний реєстр) (ч. перша ст. 16 Закону № 2464).
Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Слід зазначити, що Пенсійний фонд України (далі – ПФУ) відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру (п. 1 ч. першої ст. 12-1 Закону № 2464).
Крім того, ПФУ здійснює контроль за достовірністю відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (п. 3 ч. першої ст. 12-1 Закону № 2464).
ДПС здійснює контроль за збором та обліком ЄСВ в розрізі страхувальників, а не застрахованих осіб.
Отже, відомості, які містяться в додатках 1, 2, 3, 5 та 6 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого ЄСВ, за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, належать до персоніфікованих даних, тобто таких, що обліковуються в Реєстрі застрахованих осіб, у зв’язку з чим контроль та роз’яснення щодо відображення таких відомостей здійснює ПФУ.
Крім того, ПФУ є співрозробником проєктів змін, затверджених наказами Мінфіну від 15.12.2020 № 773 «Про внесення змін до наказу Мінфіну від 13 січня 2015 року № 4» та від 04.07.2022 № 189 «Про внесення змін до наказу Мінфіну від 13 січня 2015 року № 4» в частині формування та наповнення додатків до Розрахунку, які містять персоніфіковані відомості застрахованих осіб.
Про це повідомили податківці ДПС у Вінницькій області.
Нагадаємо, що заповнювати і подавати Розрахунок з додатками до контролюючих органів можна в програмі M.E.Doc (ідентифікатор форми - J/F0500109)
Про те, за якою формою подавати об’єднаний розрахунок з ПДФО та ЄСВ, якщо він не подався в попередні звітні періоди, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.