вгору

Запроваджено трирівневу документацію з трансфертного ціноутворення

Нагадаємо, що зміни щодо урегулювання питань трансфертного ціноутворення передбачені Законом України від 16.01.2020 №466-ІХ (далі – Закон №466).

Так, платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, разом із звітом про такі операції, зобов’язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (пп. 39.4.2 Податкового кодексу України; далі – ПКУ).

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються контролюючому органу засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Перелік інформації, яку має містити таке повідомлення визначено пп. 39.4.2.2 ПКУ. Форма та порядок складання такого повідомлення затверджуються Мінфіном.

Про те, що 30.09.2020 р. - останній день подання звіту про контрольовані операції за 2019 рік, ми писали у нашому матеріалі.

! Трирівнева структура документації з трансфертного ціноутворення (ТЦУ) містить:

 • документацію з ТЦУ з переліком інформації, визначеної пп. 39.4.6 ПКУ;
 • глобальну документацію з ТЦУ (майстер-файл, платником податку, що входить до складу міжнародної групи компаній при сукупному доході за рік понад 50 млн. євро та за наявності відповідного запиту контролюючого органу із вимогою надати таку документацію), пп. 39.4.7 ПКУ;
 • звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній. Звіт подається якщо сукупний консолідований дохід групи компаній, в яку входить платник перевищує 750 млн. євро за рік (пп. 39.4.10 - 39.4.14 ПКУ).

Відповідно до перехідних положень ПКУ, норми щодо подання платниками податків:

 • повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (МГК) - вперше застосовуються у 2021 році за 2020 рік;
 • глобальної документації з ТЦУ (майстер-файл) - вперше застосовуються щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році;
 • звіту у розрізі країн МГК вперше застосовуються щодо фінансового року, який закінчується у 2021 році, але не раніше ніж у рік, в якому компетентними органами укладено багатосторонню угоду про автоматичний обмін міждержавними звітами.

Також Законом №466 розширено вимоги та деталізовано окремі позиції документації з ТЦУ (локального файлу документації з ТЦУ) з обов’язковим (пп. 39.4.6 ПКУ):

 • вказання фізосіб, які є кінцевими бенефіціарним власниками (контролерами) платника податків (за наявності) (при вказанні даних про особу (осіб), яка є стороною КО, та про пов’язаних осіб платника податків);
 • наведення обґрунтування економічної доцільності і наявності ділової мети при здійсненні опису операцій з придбання;
 • надання копій істотних внутрішньо групових угод, що впливають на ціноутворення в КО, та копій договорів про попереднє узгодження ціноутворення і копій податкових роз’яснень компетентних органів держав (територій), що застосовуються в угодах між учасниками МГК щодо КО і в підготовці яких ДПС не брала участі (якщо платник входить до МГК);
 • надання копії аудиторського висновку щодо бухгалтерської (фінансової звітності платника податків за звітний період (звітні періоди), за який подається документація з ТЦУ (якщо його наявність є обов’язковою);
 • доповнення опису КО обов’язковим зазначенням ланцюга постачання (створення вартості) товарів (робіт, послуг) у контрольованій операції;
 • доповнення опису КО не тільки наданням копій відповідних договорів (контрактів), за якими здійснювалась КО, але й копіями будь-яких доповнень до таких договорів (контрактів).

Про це зазначили податківці ДПС у Запорізькій області.

Про перший звітний період ТЦУ з урахуванням змін до ПКУ читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.