вгору

Зняття з обліку юросіб у разі їх ліквідації

При проведенні заходів податкового контролю, пов’язаних із ліквідацією або реорганізацією платника податків, контролюючі органи організовують та планують їх таким чином, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, були сформовані й отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків, не пізніше терміну, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог. Це визначено п. 11.6 розд. ХІ Порядку обліку платників податків, затвердженим наказом Мінфіну 09.12.2011 р. № 1588. 

Після завершення розрахунків із кредиторами, до зняття з реєстрації в контролюючому органі та скасування реєстрації юридичної особи, юрособа, в особі ліквідатора, є платником тих податків та зборів, щодо яких виникає об’єкт оподаткування.  

При цьому ліквідатор повинен подати податкову декларацію до контролюючого органу за основним місцем обліку або за неосновним місцем обліку за звітний період, на який припадає дата такої ліквідації (у т. ч. якщо ліквідація припадає на середину звітного періоду). 

Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до дати прийняття рішення про його ліквідацію (ч. третя ст. 13 розд. IV Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV). 

Оскільки платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючий орган за основним місцем обліку, то у разі їх закриття платник податків подає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за ф. № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, який закрито, протягом 10 робочих днів після закриття. 

Якщо контролюючим органом до ЄДР передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості зі сплати податків і зборів контролюючий орган передає до ЄДР відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів. 

Таке роз'яснення надали податківці ДПС у Черкаській області. 

Про те, чи необхідно під час зняття з обліку в контролюючих органах закривати всі рахунки ЮО та про особливості подання форми № 20-ОПП та відповідальністі, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.