вгору

Звільнення працівників передпенсійного віку в зв’язку зі скороченням штату або чисельності працівників: чи можливе?

Трудовий договір, укладений на невизначений строк, може бути розірваний роботодавцем у випадку змін в організації виробництва та праці, зокрема, скорочення чисельності або штату працівників, відповідно до п. 1 ч першої ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП).

У ч. другій ст. 49-2 КЗпП передбачено, що при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва та праці має враховуватися переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. У таких випадках роботодавець повинен дотримуватися вимог ст. 42 КЗпП, якою встановлено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією й продуктивністю праці. За рівних умов продуктивності праці й кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається в т. ч. працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат (п. 10 ст. 42 КЗпП).

Отже, особи передпенсійного віку включені до категорії осіб, яким надано переважне право залишатися на роботі в разі скорочення чисельності чи штату працівників за умови однакової продуктивності праці.

Відповідь надана Управлінням інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці.

Додатково читайте на цю тему Скорочення штату: у яких працівників перевага у Блозі бухгалтера, Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.