вгору

З працівниками кол-центрів не можна укладати договори ЦПХ – Держпраці

Держпраці в Житомирській області застерігає, що підтвердження наявних ознак трудових відносин між підприємством та працівниками, з якими укладені договори цивільно-правового характеру (далі – договори ЦПХ), вважається неналежним оформленням трудових відносин, за що передбачена відповідальність у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Так, під час інспекційного відвідування кол-центру фахівці Управління Держпраці в Житомирській області встановили порушення трудового законодавства в частині допуску працівників до роботи без укладення трудового договору відносно 41 найманого працівника.

А саме, працівники кол-центру працювали на умовах договорів ЦПХ, які мали ознаки трудових, а саме: у наданих інспекторам праці договорах зазначений процес праці, а не кінцевий результат. Праця за цими договорами здійснюється у межах загальної діяльності кол-центру та не є самостійною. Тобто працівники:

  • не можуть особисто організувати свій режим роботи та відпочинку;
  • не мають права самовільно залишити робоче місце;
  • виконують вказівки керівництва щодо послідовності проведення робіт;
  • не мають права передоручити роботу та організувати її на власний розсуд.

Обсяг послуг, що будуть надаватись, у договорах не визначається.

Отже, надання послуг носить постійний характер з систематичним виконанням трудових функцій, в той час як договори ЦПХ застосовуються для виконання конкретної роботи, і у разі досягнення цієї мети договір вважається виконаним та його дія прииняється.

Підтвердження наявних ознак трудових відносин інспектори праці також виявили у відомостях про нарахування заробітної плати та в актах приймання-передачі наданих послуг.

Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України за фактичний допуск до роботи найманого працівника без оформлення трудового договору встановлено штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Держпраці наголошує, що відповідно до част. 5 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI роботодавцям забороняється застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, вчиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин.

До відома! З охоронцями також не можна укладати договори ЦПХ.