вгору

10 правил надання відпустки без збереження заробітної плати: рекомендації Держпраці

Держпраці у Сумській області надала рекомендації щодо правил надання відпустки без збереження зарплати для внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО) і працівників, які перебувають за межами України.

Отже, правила стосуються надання відпустки без збереження заробітної плати для ВПО та тих працівників, які знаходяться за межами країни.

Правило № 1 

Новий вид відпустки - відпустка для ВПО! 

Її надання врегульовано ч. 4 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022р. № 2136-IX (далі - Закон № 2136), а не нормами Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996р. № 504/96-ВР (далі - Закон № 504). На такий вид відпустки взагалі не поширюються норми Закону № 504.

Правило № 2

Відпустка для ВПО надається працівнику, який:

  • або виїхав за межі території України;
  • або набув статусу внутрішньо переміщеної особи.

Щоб надати таку відпустку, потрібні підтвердні документи.

Правило № 3 

Відпустка для ВПО надається в обов’язковому порядку, тобто роботодавець не може відмовити у наданні такої відпустки. Надається вона не примусово, а тільки «за заявою працівника».

Правило № 4 

Максимальна тривалість такої відпустки обмежена і становить 90 календарних днів. Проте конкретну тривалість відпустки працівник визначає самостійно у заяві.

Можна за цією відпусткою звертатися декілька разів, але загальна тривалість відпусток (частин), яку працівник може вимагати надати відповідно до цієї норми не може перевищувати 90 днів протягом дії воєнного стану.

Правило № 5

Час перебування у такій відпустці не зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Правило № 6

Страховий стаж. Як і з іншими видами неоплачуваних відпусток: немає сплати ЄСВ - немає стажу.

Правило № 7

Надати таку відпустку можна не раніше дати набуття чинності новою нормою - ч. 4 ст. 12 Закону № 2136, тобто не раніше 19.07.2022 р.

Правило № 8

Достроково припинити цю відпустку можна у випадку, коли до закінчення 90 календарних днів або того періоду, на який працівник таку відпустку взяв (наприклад, на 50 календарних днів): 

  • припиниться воєнний стан; 
  • за бажанням працівника; 
  • працівник повернеться додому (не виконується умова про виїзд за кордон або в межах України втратить статус ВПО).

Правило № 9

Працівник може звільнитися під час перебування у такій відпустці.

Правило № 10

Підставою для надання відпустки є заява працівника. Про це прямо вказано у нормі ч. 4 ст. 12 Закону № 2136-IX.

Про те, що необхідно знати про відпустку без збереження заробітної плати під час ВС, та у яких випадках роботодавець зобов’язаний на вимогу працівника надати йому відпустку без збереження зарплати під час ВС, та чи можна переривати відпустку без збереження зарплати під час ВС, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.