вгору

Чи обов’язково коригувати середню зарплату при розрахунку відпускних?

У ГУ Держпраці у Дніпропетровській області надали роз’яснення з питань обов’язковості застосування коефіцієнту коригування зарплати при її підвищенні для розрахунку відпускних, а саме:

1. Чи має право ТОВ не коригувати середню зарплату, обчислену згідно п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (далі – Порядок № 100), на коефіцієнт підвищення при розрахунку відпускних у випадку підвищення посадових окладів працівників, що не відповідає актам законодавства або рішенням, передбаченим у колективних договорах, зокрема, у випадках, коли на підприємстві немає колективного договору?

2. Якщо застосування коефіцієнта є обов’язковим, то який алгоритм розрахунку такого коефіцієнта? До скількох знаків після коми такий коефіцієнт має бути округлений?

Відповідно до п. 10 Порядку № 100 при підвищенні тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими колективними договорами (угодами), як у розрахунковому періоді, так в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії, та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

Якщо посадові оклади були підвищені не на один відсоток, коефіцієнт коригування визначається шляхом ділення окладу, який встановлено працівникові після підвищення, на оклад, який був у працівника до підвищення.

На госпрозрахункових підприємствах коригування заробітної плати провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей. Тобто, зазначена норма передбачає можливість госпрозрахункового підприємства у випадку скрутного фінансового стану дещо зменшити коефіцієнт коригування, але не позбавляє ці підприємства від коригування.

Так, наприклад, якщо підвищення тарифних ставок на підприємстві відбулось в 1,7 разу, але підприємство не має можливості провести коригування середньої заробітної плати на коефіцієнт 1,7, необхідно здійснити аналіз наявних фінансових можливостей підприємства на проведення коригування, видати наказ про застосування коефіцієнта нижчого, наприклад, коефіцієнта 1,5 чи 1,3 тощо. Цей наказ (розпорядження) має погоджуватись із профспілковим комітетом підприємства або з іншим уповноваженим на представництво трудового колективу органом.

Якщо підвищення окладів відбулося в періоді, коли працівник перебував у щорічній відпустці, його середній заробіток необхідно відкоригувати і донарахувати належні йому кошти. Донарахування провадиться і у випадку, коли працівник відразу після відпустки звільняється, а в період, коли працівник перебував у відпустці, відбулося підвищення окладів.

Про алгоритм розрахунку відпускних та про коригування відпускних та матеріальну допомогу на оздоровлення читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc. Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу.