вгору

Як оформити заяву-розрахунок за е-лікарняним: роз'яснення від ФССУ

Лікарняні і декретні допомоги фінансуються Фондом соціального страхування України у хронологічному порядку – залежно від дати отримання заяви-розрахунку від роботодавця. Як для паперових,  так і для електронних лікарняних саме дата подання заяви визначає отримання матеріального забезпечення. Про це зазначено на сайті Фонду соціального страхування України (далі – ФССУ).

ФССУ визначила основні правила оформлення заяв-розрахунків за е-лікарняними.

Так, для оформлення заяви-розрахунку:

Починати призначення працівнику матеріального забезпечення і оформлення заяви-розрахунку можна з дати видачі е-лікарняного. Датою видачі для електронних листків непрацездатності вважається восьмий день після дати закриття, яка зазначена в документі. Для е-лікарняних по вагітності та пологахвосьмий день після дати відкриття. Це визначено наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234.

Наприклад: Е-лікарняний, створений 25.10.2021 р. строком на 10 днів, має дату закриття 03.11.2021 р. та буде вважатись виданим (стане готовим до сплати) з 11.11.2021 р.

Трапляються випадки, коли лікарняні по вагітності та пологах не змінюють свій статус на «готовий до сплати», хоча дата видачі вже настала, а е-лікарняні по хворобі стають «готовими до сплати» зарано – у таких випадках потрібно орієнтуватись на дати, а допомогу по вагітності та пологах можна призначити по е-лікарняному зі статусом «закритий».

Як зазначають у ФССУ - ці технічні неточності поступово врегулюють.

Для оформлення і подання до ФССУ заяви-розрахунку відведено не більше 5 робочих днів з дати прийняття комісією із соціального страхування підприємства рішення про призначення допомоги.

Форма заяви-розрахунку, яку необхідно заповнити для отримання коштів від ФССУ, не змінилась і однакова, як для паперових, так і для електронних лікарняних.

Нагадаємо, що форма заяви розрахунку визначена Порядком фінансування страхувальників, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 № 12.

Не можна поєднувати листки непрацездатності різних видів, оскільки заповнення заяви-розрахунку за е-лікарняними має особливості, а саме: відсутня серія та відрізняються причини непрацездатності, у зв’язку із цим за паперовими і е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.

Особливості формування заяви-розрахунку за е-лікарняним:

● перші шість колонок заповнюються без змін, а поле «Серія» необхідно залишити порожнім;

у полі «Номер» вказується номер електронного лікарняного;

Номер е-лікарняного складається з 19 знаків і генерується у форматі

ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х, де

- ХХХХХХ – номер випадку непрацездатності;

- ХХХХХХХХХХ – порядковий номер листка непрацездатності;

- Х – номер версії.

● у наступному полі потрібно вказати, чи є е-лікарняний первинним або продовженням, зазначивши 1 або 2 відповідно. Визначити це допоможе унікальний номер випадку непрацездатності (йому відповідають перші шість цифр номеру е-лікарняного – вони співпадатимуть для всіх лікарняних, сформованих у межах одного страхового випадку);

у десятій колонці вказується оновлений код причини непрацездатності, який відрізняється від визначених для паперових лікарняних.

Так, в е-лікарняних причини непрацездатності бувають:

 • 1 – «Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві»;
 • 2 – «Вагітність і пологи»;
 • 3 – «Необхідність догляду за хворою дитиною»;
 • 4 – «Необхідність догляду за хворим членом сім’ї»;
 • 5 – «Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною»;
 • 6 – «Карантин, встановлений відповідно до законодавства»;
 • 7 – «Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства»;
 • 8 – «Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу»;
 • 9 – «Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу» (може бути із позначкою про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта);
 • 10 – «Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2».

Крім того, у разі наявності в медичному висновку відмітки про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта, причина непрацездатності за кодом 1 після завершення відповідного розслідування може бути змінена ФССУ на підставі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на причини:

 • 11 – «Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»;
 • 12 – «Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві»;
 • решта колонок заповнюються, як і раніше.

Детальніше про загальні правила заповнення лицьового та зворотного боків заяви-розрахунку можна ознайомитись на сайті ФССУ.

Особливості подання заяви-розрахунку наступні:

 • процедура подання заяв-розрахунків за паперовими і е-лікарняними не відрізняється;
 • документ можна подати онлайн за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення або на паперових носіях;

Важливо! Заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс в електронному кабінеті страхувальника на порталі електронних послуг ПФУ, оскільки він не має функціональної реалізації, а подані через нього заяви-розрахунки не передаються до органів ФССУ.

Про те, що роботодавець оплачуватиме сім днів лікарняного, замість п'яти, про окремі поширені випадки створення e-лікарняних, про деякі правила скорочення в е-лікарняних від ФССУ, а також про особливості призначення допомоги від ФСС по вагітності та пологах, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.