вгору
31.10.2024
Податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом України (далі - ПКУ), законами з питань митної справи.
Загальні вимоги щодо складання податкової звітності визначено ст. 48 ПКУ, якою, зокрема передбачено, що податкова декларація повинна містити обов’язкові реквізити, передбачені п. п. 48.3 та 48.4 ПКУ, а також бути підписана.
Нагадаємо, податкова звітність, складена з порушенням норм ст. 48 ПКУ, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених п. 46.4 ПКУ.
Главою 11 розд. II ПКУ передбачена відповідальність платників податків.
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна та кримінальна (ст. 111 ПКУ).
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21 (далі – Порядок № 21).
Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розд. III Порядку № 21).
Після подання декларації за звітний (податковий) період платник податку має право до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подати нову декларацію з виправленими показниками.
Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у т. ч. за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
При цьому, у разі виявлення факту заниження податкового зобов’язання платник податку повинен сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання уточнюючого розрахунку.
У разі невиконання платником податків вимог, передбачених абз. третім - п’ятим п. 50.1 ПКУ, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності в частині самостійного нарахування та сплати штрафу, передбачено накладення штрафу в розмірі 5% від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов’язання (недоплати) та/або іншого зобов’язання.
Зверніть увагу! При самостійному донарахуванні суми податкових зобов’язань та/або іншого зобов’язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, штрафи, передбачені гл. 11 ПКУ, не застосовуються.
При цьому, тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану у разі самостійного виправлення помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені (пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з п. 123.1 ПКУ вчинення діянь, що зумовили зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від’ємного значення суми ПДВ платника податків на підставах, визначених пп. 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми ПДФО, задекларованої до повернення з бюджету у зв’язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 ПКУ, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10% суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Діяння, передбачені п. 123.1 ПКУ, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% від суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.2 ПКУ).
Діяння, передбачені п. 123.2 ПКУ, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50% суми визначеного податкового зобов’язання та/або іншого зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування (п. 123.3 ПКУ).
Притягнення до фінансової відповідальності платників податків за порушення законів з питань оподаткування, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не звільняє посадових осіб за наявності відповідних підстав від притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Таке роз'яснення надано на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 101.27
Нагадаємо користувачам M.E.Doc в програмі доступна оновлена форма податкової декларації з ПДВ з додатками.
Про затверджені Мінфіном зміни до форм ПН, РК, декларації з ПДВ з додатками та про те, у яких рядках декларації відобразити нарахований ПДВ у зв’язку з анулюванням реєстрації платника, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.