вгору

«Карантинна» відпустка за власний рахунок

Під час карантину багато працівників підприємств, установ та організацій йшли у відпустку за власний рахунок, тому це питання залишається актуальним.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-IX внесено зміни до ст. 84 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП). Відповідно до цих змін, у разі встановлення КМУ карантину, термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений ч. 2 цієї статті (не більше 15 календарних днів на рік).

Внесення цієї норми важливе, оскільки у загальному випадку відпустка за власний рахунок, встановлена за згодою сторін тривалістю більше, ніж 15 календарних днів, це порушення КЗпП. Роботодавці могли б отримати адмінштраф від 30 до 100 нмдг (від 540 до 1700 грн.) відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення вимог законодавства про працю.

 На сьогодні відпустка без збереження заробітної плати може тривати протягом усього карантину, та її строк не враховується в 15-денну норму на рік для таких відпусток, яка передбачена ч. 2 ст. 84 КЗпП.

Відпустка без збереження заробітної плати надається працівнику на підставі письмової заяви, в якій мають бути зазначені:

  • причина, з якої працівник просить надати неоплачувану відпустку;
  • дата початку відпустки;
  • тривалість відпустки.

Якщо працівник бере відпустку без збереження зарплати під час карантину, в заяві слід зазначити «у зв’язку із запровадженням карантину», а також зробити посилання на постанову КМУ, за якою вводиться карантин.

Після розгляду заяви керівником видається наказ (розпорядження) про надання відпустки без збереження заробітної плати. Таку відпустку не подовжують на кількість святкових і неробочих днів, що припадають на неї.

Відпустку без збереження зарплати надають, як правило, у зв’язку з якими-небудь подіями в житті працівника. При цьому, перш за все, необхідно бажання працівника піти в таку відпустку. У жодному разі не можна відправляти у відпустку за власний рахунок примусово, без згоди працівника. Примусове направлення працівників у відпустку за власний рахунок є грубим порушенням законодавства про працю, відповідальність за яке передбачається ст. 172 Кримінального кодексу України.

Про це проінформувало Управління Держпраці у Кіровоградській області.

Читайте більше на цю тему у Блозі бухгалтера, Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі:

Період відпустки за власний рахунок на час карантину вважається невідпрацьованим з поважних причин;

Про право на допомогу по частковому безробіттю під час карантину у період відпустки без збереження зарплати або простою;

Чи оплачуються лікарняні працівникам, які знаходяться у відпустці за свій рахунок на час карантину?

M.E.Doc, Блог бухгалтера