вгору

Комісійна торгівля алкоголем, тютюном чи рідинами для e-сигарет: які ліцензії потрібні?

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР оптова торгівля – діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання (у т. ч. іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання (у т. ч. іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Роздрібна торгівля – діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у т. ч. на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання (у т. ч. іноземних суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

Реалізація підакцизних товарів (продукції) – будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у т. ч. з давальницької сировини, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Це визначено пп. 14.1.212 Податкового кодексу України.

Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у т. ч. на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля на території України алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у т. ч. іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання (у т. ч. іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у т. ч. їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Статтею 1000 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 ЦКУ).

Отже, при реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів або рідин, що використовуються в електронних сигаретах у оптовій торгівлі за договорами комісії (доручення) комітент (довіритель) та комісіонер (повірений) повинні отримати ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

При реалізації алкогольних напоїв чи тютюнових виробів або рідин, що використовуються в електронних сигаретах за договорами комісії (доручення) з подальшою реалізацією комісіонером такої продукції у роздрібній мережі (безпосередньо громадянам, кінцевому споживачу) комітент (довіритель) повинен отримати ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а комісіонер (повірений) – ліцензію на право роздрібної торгівлі такої продукції.

Про це інформує Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП.

Більше корисних матеріалів читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.