вгору

Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд з квітня 2025 р.

В Україні впроваджено нову систему оцінювання повсякденного функціонування особи – це сучасний підхід, який дозволяє чесно і комплексно визначити, як стан здоров’я впливає на життя людини. 

Така оцінка є необхідною для продовження або перегляду статусу інвалідності, а також для призначення індивідуальної програми реабілітації – медичної, соціальної чи професійної. 

З 01.04.2025 р. окремі категорії людей мають обов’язково пройти оцінювання повсякденного функціонування. Це стосується тих, кому статус інвалідності було надано до впровадження нової системи, і хто з поважних причин не пройшов повторного огляду у встановлений строк, керуючись відповідною нормою в законодавстві. 

На практиці це означає: 

Чоловіки віком від 25 до 60 років, які мають другу або третю групу інвалідності, так які мали пройти повторний огляд у 2022–2024 рр., але з різних обставин не пройшли його, проходять оцінювання в період з 01.04.2025 р. до 01.11.2025 р. 

Інші люди, які також мали пройти повторний огляд, але не проходили його під час воєнного стану, мають зробити це до 01.04.2026 р. 

Це не стосується: 

  • людей, яким інвалідність була встановлена пізніше – вже у 2025 р. – і строк її перегляду ще не настав; 
  • людей з безстроковим статусом інвалідності; 
  • військовослужбовців, осіб цивільного захисту – для них діють окремі підходи. 

Також серед винятків: 

  • люди, які перебувають на територіях, де ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих територіях; 
  • пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання). 

Як підготуватись до оцінювання 

Процедура оцінювання розпочинається з направлення від лікаря. Його може оформити лікуючий лікар – сімейний, терапевт або спеціаліст, який веде основне захворювання. Лікар формує електронне направлення в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. 

Оцінювання проводиться експертною командою практикуючих лікарів у визначеному закладі охорони здоровʼя. Людина може самостійно обрати лікарню зі списку доступних. Усі рішення фіксуються в електронній системі. 

Важливо не зволікати з підготовкою: 

  • зверніться до лікаря, щоб дізнатись, чи потрібно вам проходити оцінювання; 
  • перевірте, чи настав ваш строк повторного огляду; 
  • не відкладайте підготовку. 

Нова система оцінювання повсякденного функціонування – це частина комплексної реформи, яка ставить у центр саме людину, а не процедуру. Оцінювання проводиться прозоро. Уся інформація – в електронній системі. 

Про це інформують на Урядовому порталі. 

Про те, що важливо при встановленні інвалідності,  читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.